Yarı römorklarda yapısal eklenti tasarımları ve aerodinamik etkilerinin analizi
Additional structural designs and analysis of aerodynamic effects in semi-trailer
  1. Tez No: 929306
  2. Yazar: FAKI BİNBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Artan yakıt fiyatları, karayolu taşımacılığının yükselen hacmi ve Avrupa Birliği'nin karbon emisyonunu azaltma hedefleri, ağır ticari taşıtlarda aerodinamik ile ilgili çalışmaların temel argümanıdır. Bu çalışmanın ilk bölümü, bir yarı römorkun karşılaştığı aerodinamik direncin kaynağına ilişkin bir genel bakış sunmaktadır. İyi aerodinamik yapıya sahip olan bir yarı römorkun tasarım prensipleri akışkanlar mekaniğinin temel yasaları kullanılarak ilk bölümde açıklanmıştır. Yarı römorkların aerodinamiğini iyileştirmek, dolayısıyla yakıt tasarrufu ve daha düşük emisyon elde etmek için mevcut bilgiler ışığında, tarih boyunca denenmiş ve önem arz eden çözümlere ilk bölümde yer verilmiştir. Yasal düzenlemeler ve konsept tasarımlar ele alınmıştır. Verilen kapsamlı bilgilerin kılavuzluğunda, standart tenteli-perdeli tip bir yarı römork üzerinde yapılan aerodinamik geliştirmeler ile tasarlanan 2 araç tipi, aerodinamik direnç katsayıları bakımından mukayese edilerek, tartışılmıştır. Bu tezin amacı, tenteli perdeli tip bir yarı römorkun aerodinamik direnç katsayısını azaltmak üzere üstyapı üzerinde yapılabilecek tasarım değişikliklerini irdelemek, CFD analiz süreçlerini araştırmak ve aerodinamik performans sonuçlarını ortaya koymaktır. Çalışmanın sonucunda, incelenen taşıt tipinin gövdesi üzerinde yapılan tasarım değişiklikleri ile aerodinamik direnç alanında teorik olarak %22 oranında azalma elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rising fuel prices, the increasing volume of road transport, and the European Union's carbon emission reduction targets are the main drivers behind studies on aerodynamics in heavy commercial vehicles. The first part of this study provides an overview of the sources of aerodynamic drag encountered by a semi-trailer. It explains the characteristics of an aerodynamically efficient semi-trailer using the fundamental principles of fluid mechanics. Based on current knowledge, this study explores solutions that have been historically implemented to improve the aerodynamics of semi-trailers, thereby achieving fuel savings and lower emissions. Legal regulations and concept designs are also discussed. Using this comprehensive information, two vehicle types—designed with aerodynamic improvements applied to a standard curtain-sider semi-trailer—are analyzed and compared in terms of aerodynamic drag areas. This thesis aims to examine the design modifications that can be applied to the superstructure to reduce the aerodynamic drag coefficient of a curtain-sider semi-trailer, investigate the CFD analysis processes, and present the aerodynamic performance results. As a result of this study, theoretical calculations indicate a 22% reduction in aerodynamic drag area.