Yaratıcı yazma RAFT stratejisinin 4. sınıf öğrencilerinin yazma kaygısı ve becerilerine etkisi
The effect of creative writing RAFT strategy on the writing anxiety and skills of 4th grade students
  1. Tez No: 929307
  2. Yazar: HAİSE AKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE KUTLU ABU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
RAFT stratejisi, öğrencilerin yazma sürecine aktif bir şekilde katılmalarını, düşüncelerini düzenli bir biçimde ifade etmelerini ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmelerini sağlayan bir öğretim yöntemidir. Bu araştırma, RAFT (Role-Yazarın Rolü, Audience-Hedef Kitle, Form-Yazma Formatı, Topic-Konusu) stratejisinin ilkokul 4. sınıf düzeyindeki köy ve şehirde öğrenim gören okullarında öğrenim gören öğrencilerin yazma kaygısı ve yazma becerileri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Amasya ilinde iki köy okulu ve iki şehir okulunda öğrenim gören toplam 70 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, karma yöntem desenine dayanmaktadır ve hem nicel hem de nitel veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda, Yazma Kaygı Ölçeği ve Yazma Öz Yeterlilik Ölçeği ön test ve son test olarak deney ve kontrol gruplarına uygulanmıştır. Bu süreçte, köy ve şehir okullarından rastgele seçilen öğrenciler deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney gruplarında RAFT stratejisi sekiz hafta boyunca düzenli olarak uygulanırken, kontrol gruplarında geleneksel yazma etkinlikleri yürütülmüştür. Araştırmanın nitel boyutunda ise deney gruplarında yer alan 10 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler, öğrencilerin RAFT stratejisi hakkındaki algılarını, deneyimlerini ve yazma sürecine yönelik tutumlarını daha derinlemesine anlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma bulguları, RAFT stratejisinin yazma kaygısını azaltmada ve yazma becerilerini geliştirmede etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir. Deney grubu öğrencilerinin yazma kaygısı düzeylerinde anlamlı bir azalma tespit edilmiştir. Aynı zamanda, yazma becerileri ve yazma öz yeterlilik algılarında kontrol grubuna kıyasla önemli bir artış gözlemlenmiştir. Nicel bulgulara ek olarak, nitel veriler de RAFT stratejisinin öğrenciler üzerinde pozitif etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Görüşmelerde öğrenciler, RAFT stratejisinin yazma sürecini daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirdiğini, yazma görevlerini daha organize bir şekilde gerçekleştirdiklerini ve kendilerini yazılı olarak ifade etme konusunda daha özgüvenli hissettiklerini ifade etmişlerdir. Araştırma ayrıca, RAFT stratejisinin köy ve şehir okulları bağlamında farklı etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Köyde öğrenim gören öğrencilerde yazma kaygısındaki azalma daha belirgin olmuştur. Bu bulgu, kırsal bölgelerde yazma becerilerine yönelik sınırlı kaynakların RAFT stratejisiyle telafi edilebileceğini göstermektedir. Öte yandan, merkezdeki öğrenciler de yazma becerilerinde ve öz yeterlik algılarında kayda değer bir ilerleme göstermiştir. Sonuç olarak, RAFT stratejisinin öğrencilerin yazma kaygısını azaltmada, yazma becerilerini geliştirmede ve yazmaya yönelik olumlu bir tutum kazandırmada etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu stratejinin, Türkçe öğretim programlarına dâhil edilmesi, özellikle yazma becerilerinin gelişimine yönelik yeni yaklaşımlar geliştirilmesi açısından ön erilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of the RAFT (Role, Audience, Form, Topic) strategy on the writing anxiety and writing skills of 4th-grade students studying in rural and urban schools. The RAFT strategy is a teaching method that encourages students to actively engage in the writing process, organize their thoughts effectively, and enhance their creative thinking skills. The research was conducted during the 2023-2024 academic year with a total of 70 students from a rural school and an urban school in Amasya province. The study employed a mixed-methods design, integrating both quantitative and qualitative data collection techniques. In the quantitative phase, the Writing Anxiety Scale and Writing Self-Efficacy Scale were administered as pre-tests and post-tests to experimental and control groups. Students from rural and urban schools were randomly assigned to experimental and control groups. The experimental groups participated in weekly writing activities designed using the RAFT strategy for eight weeks, while the control groups engaged in traditional writing activities. In the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with 10 students from the experimental groups to gain deeper insights into their perceptions, experiences, and attitudes toward the RAFT strategy. The findings revealed that the RAFT strategy is an effective method for reducing writing anxiety and improving writing skills. Significant decreases in writing anxiety levels were observed in the experimental groups, along with notable improvements in writing skills and self-efficacy perceptions compared to the control groups. In addition to quantitative findings, qualitative data also demonstrated the positive impact of the RAFT strategy on students. During the interviews, students reported that the RAFT strategy made the writing process more enjoyable and engaging, helped them organize their writing tasks more effectively, and boosted their confidence in expressing themselves in written form. The study also highlighted differential effects of the RAFT strategy in rural and urban school contexts. Rural students showed a more pronounced decrease in writing anxiety, suggesting that the RAFT strategy can compensate for limited resources in such settings. On the other hand, urban students demonstrated significant progress in writing skills and self-efficacy perceptions. In conclusion, the RAFT strategy was found to be effective in reducing students' writing anxiety, enhancing their writing skills, and fostering a positive attitude toward writing. Integrating the RAFT strategy into Turkish language education programs is recommended, particularly as a means to develop innovative approaches to improving writing skills.