Kafes tabanlı kriptografide verimlilik
Efficiency in lattice-based cryptography
  1. Tez No: 929349
  2. Yazar: MELİKE KARATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURIYEV, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ALKIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kafes tabanlı kriptografik sistemlerde kullanılan polinom çarpması işlemlerinin maliyetini düşürmek ve verimli aritmetik işlemler yapmayı sağlayan yöntemlerin araştırılması, bu tezin temel hedefini oluşturmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda, aritmetik işlemlerin performansını artırmak için özellikle Kronecker yerine koyma ve NTT algoritmaları olmak üzere çeşitli yöntemlerin etkinliği değerlendirilmiştir. Bu yöntemlerin karşılaştırmalı analizi, işlem maliyeti açısından önemli iyileştirmeler sağlayabilecek potansiyeli göstermiştir. Elde edilen bulgular, kafes tabanlı kriptografik sistemlerin güvenlik ve verimlilik açısından daha rekabetçi hale getirilmesine yönelik uygulamalı adımların belirlenmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca kafes tabanlı kriptografinin donanım uygulamalarında verimliliğin artırılması ve güvenlik standartlarının korunması için ESP-WROOM32 üzerinde Kronecker yerine koyma yöntemleri ile yapılan deneysel çalışmalar da paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to reduce the cost of polynomial multiplication operations used in lattice-based cryptographic systems and to investigate methods that enable efficient arithmetic operations. As a result of the studies, the effectiveness of various methods, especially Kronecker substitution and NTT algorithms, has been evaluated to improve the performance of arithmetic operations. The comparative analysis of these methods has shown the potential for significant improvements in terms of computational cost. The findings allow to identify practical steps to make lattice-based cryptographic systems more competitive in terms of security and efficiency. Additionally, experimental studies using Kronecker substitution methods on ESP-WROOM32 to increase efficiency and maintain security standards in hardware applications of lattice-based cryptography are also shared.