Сравнительный анализ систем подготовки юных футболистов в украине и нидерландах
Ukrayna ve Hollanda'daki genç futbolculara yönelik antrenman sistemlerinin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 929348
  2. Yazar: HAKAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VALERİ NİKOLAENKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: Kiev Spor ve Beden Eğitimi Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ Çalışmanın Önemi: Ukrayna'daki genç futbolcu yetiştirme sistemindeki sorunlar açıktır. Nüfusu 46 milyon olan ve“Deri Top (Кожаный мяч)”turnuvası verilerine göre 600 binden fazla çocuğun futbol müsabakalarına katıldığı bir ülkede, teknik, taktik ve psikolojik hazırlık düzeyi açısından önde gelen futbol ülkelerinin oyuncularıyla rekabet edebilecek futbolcu eksikliği belirgindir [9, 16, 34]. Yerli futbolcuların rekabet gücündeki sorunlar, yabancı oyuncu kısıtlamaları, transfer piyasasındaki abartılı fiyatlar ve önde gelen Avrupa liglerindeki kulüplerin Ukraynalı futbolculara olan talebinin düşük olmasından anlaşılabilir. Ukrayna futbolunda, farklı seviyelerdeki profesyonel takımlarda oynamaya hazırlanan genç futbolcuların yetiştirilmesine dair duruma yüzeysel bir bakış bile endişe uyandırmaktadır. Özellikle uzun süredir yeterli sayıda çocuk ve gençlik spor okulunun (DYuSŞ) ve başta“Dinamo (Kiev)”,“Şaktar (Shakhtar Donetstk)”,“Metalist (Kharkiv)”gibi önde gelen futbol kulüplerinin akademilerinin faaliyet göstermesine rağmen, bu kulüplerin A takımlarında kendi yetiştirdikleri oyuncuların sayısının çok az veya hiç olmaması durumu paradoksal bir hal almaktadır [16, 33]. Yerli uzmanlar, Ukrayna'daki çocuk ve gençlik futbolunun mevcut durumunu belli ölçüde karakterize eden şu sorunları belirlemişlerdir [11-14, 16-18, 20]: 1. Çocuk ve gençlik spor okulları ile akademilerinin işleyişindeki verimlilik düzeyinin düşük olması, bu da kulüplerin A takımı gereksinimlerini karşılayabilecek nitelikte genç ve yetenekli futbolcu sayısının az olmasına yol açmaktadır. 2.“ÇGSO (Çocuk ve Genç Spor Okulları)”yönetimleri ve antrenör kadrolarının aşırı derecede güncel sonuçlara odaklanması. 3. Genç futbolcuların bireysel taktik ve teknik beceri düzeylerinin yetersiz olması. 4. Çocuk ve gençlik futbolundaki müsabaka sisteminin, yaş özelliklerine ve futbolcu yetiştirme stratejisine uygun olmaması. Yerel sorunları belirledikten sonra, Avrupa'nın önde gelen futbol ülkelerindeki genç futbolcu yetiştirme sistemlerine dikkat çekmek gerekmektedir. Özellikle, İspanya, Fransa, İngiltere, İskoçya, Almanya, ABD ve Avustralya gibi ülkelerin milli federasyonları tarafından temel alınan“Hollanda modelinin detaylı bir şekilde incelenmesi gereklidir. Yaklaşık 17 milyon nüfusa sahip bir ülkenin nasıl her yıl yetenekli genç futbolcular yetiştirebildiği, futbol kulüplerinin ve farklı yaş kategorilerindeki milli takımlarının prestijli turnuvalarda sürekli olarak temsil edilebildiği de dikkat çekici bir durumdur [34]. Bu bağlamda, genç futbolcuların uzun vadeli hazırlık sürecinin teorik ve metodolojik temellerine dair araştırmalarımız, bilim insanları, antrenörler ve uzmanların kolektif çabalarıyla geliştirilmiş ve uluslararası futbol camiası tarafından kabul görmüş verimli fikir ve prensiplerin geliştirilmesi ve uygulanmasına yönelecektir. Araştırmanın Bilimsel Araştırma Planlarıyla İlişkisi: Bu çalışma, Aile, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2011-2015 yıllarına ait ”Fiziksel Kültür ve Spor Alanındaki Bilimsel Araştırma Programı“ kapsamında yer alan 2.3 no'lu ”Müsabaka performansının özellikleri dikkate alınarak futbolcuların hazırlık sisteminin iyileştirilmesine dair bilimsel-metodolojik temeller" başlıklı araştırma konusu çerçevesinde yürütülmektedir (devlet kayıt numarası: _0111U001722). Çalışma, Ukrayna Milli Beden Eğitimi ve Spor Üniversitesi Futbol Bölümü tarafından gerçekleştirilmektedir. Araştırmanın Amacı: Ukrayna'daki futbolcuların uzun vadeli hazırlık sisteminin iyileştirilmesine yönelik temel yaklaşımları bilimsel olarak temellendirmek. Araştırmanın Görevleri: 1. Ukrayna ve Hollanda'daki futbolcuların uzun vadeli hazırlık sistemlerinin karşılaştırmalı analizini yapmak. 2. Ukrayna'daki futbolcuların rasyonel hazırlık sürecini sağlayan organizasyonel ve metodolojik faktörleri belirlemek. 3. Genç futbolcuların rasyonel hazırlık sürecine yönelik metodolojik öneriler geliştirmek ve bu yaklaşımların spor pratiğinde etkili bir şekilde uygulanmasını sağlamak. Araştırmanın Nesnesi: Ukrayna ve Hollanda'daki futbolcuların uzun vadeli hazırlık sistemleri. Araştırmanın Konusu: Genç futbolcuların rasyonel hazırlık sürecinin teorik ve metodolojik temelleri. Bilimsel Yenilik: Bu araştırma, futbolcuların hazırlık sürecinin teorik ve metodolojik temellerini sistem-yapısal bir yaklaşımla ele almakta ve bileşenler arasındaki karşılıklı ilişkileri incelemektedir. Ayrıca, organizasyonel ve metodolojik temellerin yapısı ve içeriği bilimsel olarak temellendirilecek; değerlendirme kriterleri oluşturulacak, genç futbolcuların hazırlık sürecindeki antrenman metodolojisinin karakteristik özellikleri ortaya konulacak ve uzun vadeli spor gelişim aşamalarına göre futbolcu yetiştirme gereklilikleri belirlenecektir. Pratik Önem: Çalışmanın uygulamadaki değeri, genç futbolcuların antrenman sürecine organizasyonel ve metodolojik hazırlık temellerinin entegre edilmesiyle belirlenmektedir. Araştırma sonuçları, antrenörlerin genç sporcuların hazırlık sürecinde performansı artıran çeşitli faktörleri daha doğru bir şekilde değerlendirerek strateji ve taktik belirlemesine olanak sağlayacaktır. Pratik önerilerin uygulanmasıyla bağlantılı temel teorik ve pratik sorunların çözülmesi, genç futbolcuların hazırlık metodolojisinin kalitesinin ve organizasyonel verimliliğinin önemli ölçüde iyileştirilmesine katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The issues within the youth football development system in Ukraine are evident. Despite having a population of 46 million and over 600,000 children participating in football competitions, as indicated by the“Kožanyj Mjač (Deri Top)”tournament, there is a notable shortage of players with the technical, tactical, and psychological capabilities required to compete with players from leading football nations [9, 16, 34]. The problems related to the competitiveness of domestic players can be observed through foreign player restrictions, inflated transfer fees, and the low demand for Ukrainian footballers from clubs in top European leagues. Even a superficial analysis of the situation regarding the training of young footballers for professional teams of various levels in Ukraine raises concerns. This is particularly paradoxical given the long-standing presence of numerous youth sports schools (DYuSSh) and football academies at major Ukrainian clubs such as Dynamo Kyiv, Shakhtar Donetsk, and Metalist Kharkiv. Nonetheless, the number of homegrown players in these clubs' first teams remains very low or even non-existent [16, 33]. Domestic experts have identified several key issues that to some extent characterize the current state of youth football in Ukraine [11–14, 16–18, 20]: 1. Low efficiency in the functioning of youth sports schools and academies, resulting in a limited number of promising young players who meet the requirements of the first team. 2. An excessive focus by the administration and coaching staff of youth sports schools on achieving short-term results. 3. Insufficient individual tactical and technical skills among young players. 4. A competition system in youth football that does not align with the players' age-specific needs or with long-term player development strategies. Following the identification of these domestic challenges, it is important to examine youth development systems in leading European football nations. In particular, a detailed analysis of the Dutch model, which has been adopted as a foundational approach by national federations in Spain, France, England, Scotland, Germany, the United States, and Australia, is essential. It is especially noteworthy how a country like the Netherlands, with a population of approximately 17 million, consistently produces a large number of talented young players and regularly supplies club teams and national squads at various age levels that perform in prestigious football tournaments [34]. Within this context, our research into the theoretical and methodological foundations of long-term training for young footballers will focus on the development and implementation of effective ideas and principles formulated through the collective efforts of scientists, coaches, and experts, and recognized by the international football community. This study is being conducted within the framework of the Scientific Research Program in Physical Culture and Sports of the Ministry of Family, Youth, and Sports of Ukraine for 2011–2015, under topic 2.3:“Scientific and methodological foundations for improving the system of athlete preparation in football, taking into account the characteristics of competitive performance”(State Registration No. 0111U001722). The research is being carried out by the Department of Football at the National University of Physical Education and Sports of Ukraine. Aim of the Research: To scientifically substantiate key directions for improving the long-term football player development system in Ukraine. Objectives of the Research: To conduct a comparative analysis of the long-term football training systems in Ukraine and the Netherlands. 1. To identify the organizational and methodological factors that ensure effective player preparation in Ukraine. 2. To develop methodological recommendations for the rational training of young footballers and to determine effective strategies for their implementation in sports practice. Object of the Research: The long-term football training systems in Ukraine and the Netherlands. Subject of the Research: The theoretical and methodological foundations of rational training for young footballers. Scientific Novelty: This study approaches the theoretical and methodological foundations of football training from a systemic and structural perspective, analyzing the interrelationships between its components. The structure and content of organizational and methodological foundations will be scientifically substantiated; evaluation criteria will be developed; the characteristic features of the training process for young footballers will be identified; and requirements for player preparation at various stages of long-term sports development will be formulated. Practical Significance: The practical relevance of this research lies in the integration of organizational and methodological training foundations into the educational and training processes of young footballers. The research findings will enable coaches to more accurately define strategies and tactics by taking into account various factors that influence athletic performance. Addressing several fundamental theoretical and practical issues through the application of practical recommendations will contribute to a significant improvement in the quality and effectiveness of youth football training methodologies.