Kardiyovasküler hastalık tahmininin veri madenciliği yöntemleri ile tespit edilmesi
Determining cardiovascular disease prediction using data mining methods
- Tez No: 929351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ KİTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar (KVH), dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen ve önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, bu hastalıkların erken teşhisi tedavi ve önleme süreçlerini kolaylaştırabilir. Ancak mevcut tanı yöntemleri pahalı, zaman alıcı ve etkisiz olabilmektedir, bu da düzenli tıbbi takibi zorlaştırmaktadır. Bu soruna yanıt olarak, otomatik öğrenme ve yapay zekâ teknikleri doğru, hızlı ve düşük maliyetli tanılar sunma potansiyeli taşımaktadır. Bu çalışmada, Cleveland, Macaristan, İsviçre ve VA Long Beach'ten alınan 1.190 örnek içeren Kaggle veri seti kullanılmıştır (561 sağlıklı, 629 hasta). Veriler Python ile %80 eğitim ve %20 test olarak bölünmüştür. K-En Yakın Komşu, Karar Ağaçları, Rastgele Orman, Gradient Boosting, SVM ve Çok Katmanlı Algılayıcı algoritmaları eğitilmiş ve 10 katlı K-Fold çapraz doğrulama ile değerlendirilmiştir. Gradient Boosting, %93 doğruluk, kesinlik, duyarlılık ve F1 skoru ile en iyi performansı göstermiştir. Bu sonuçlar, yapay zekâ tabanlı tekniklerin KVH'lerin erken teşhisini kolaylaştırma ve hasta bakımını iyileştirme potansiyelini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases (CVDs) are among the leading causes of death worldwide, affecting millions annually. According to the World Health Organization, early diagnosis can facilitate treatment and even prevention. However, traditional diagnostic methods remain expensive, time-consuming, and inefficient, discouraging regular medical follow-ups. In response, machine learning and artificial intelligence techniques offer the potential for accurate, fast, and cost-effective diagnoses. This study utilized a Kaggle dataset containing 1,190 samples from Cleveland, Hungary, Switzerland, and VA Long Beach (561 healthy and 629 with CVDs). The data were split into 80% for training and 20% for testing using Python. Various supervised learning algorithms, including K-Nearest Neighbors, Decision Trees, Random Forest, Gradient Boosting, Support Vector Machines, and Multilayer Perceptron, were trained and evaluated using 10-fold cross-validation. Gradient Boosting outperformed other models with 93% accuracy, precision, recall, and F1 score. These findings highlight the potential of AI-based techniques in facilitating early diagnosis and improving patient care in cardiovascular diseases.