Sıcak stresi altında yetiştirilen etlik piliçlerde postbiyotiklerin in ovo enjeksiyonunun kuluçka randımanı, yaşama gücü, büyüme performansı ve bağırsak sağlığı üzerine etkinliğinin incelenmesi
The effect of in ovo injection of postbiotics on hatchability, survival, growth performance and intestinal health in broiler chickens raised under heat stress
- Tez No: 929399
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR HAKAN KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
SICAK STRESİ ALTINDA YETİŞTİRİLEN ETLİK PİLİÇLERDE POSTBİYOTİKLERİN İN OVO ENJEKSİYONUNUN KULUÇKA RANDIMANI, YAŞAMA GÜCÜ, BÜYÜME PERFORMANSI VE BAĞIRSAK SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİNLİĞİNİN İNCELENMESİ Örtlek O. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları, Doktora Tezi, Aydın, 2025. Amaç: Bu araştırma etlik piliç döllü yumurtalarına in ovo enjeksiyon yöntemi ile postbiyotik uygulanması ve yumurtadan çıkım sonrası rasyonlarına toz halde postbiyotik katkısı eklenmesinin sıcak stresi altında performans, sıcak karkas randımanı, göğüs eti kalitesi özellikleri, bazı hematolojik profilleri, ileal viskozite, bağırsak mikrobiyotası, altlık özellikleri ve ayak taban skorlamasına etkilerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma iki ayrı deneme şeklinde yürütülmüştür. Çalışmanın ilk aşamasında 450 adet, 2. aşamasında ise 480 adet olmak üzere toplam 930 adet döllü yumurta ve bu yumurtalardan çıkan civcivler kullanıldı. Çalışma gruplarından bağırsak içerikleri, kan ve göğüs eti örnekleri, altlık materyalleri ve performans parametre ölçüm değerleri toplandı. Verilerin analizinde iki yönlü Anova testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF IN OVO INJECTION OF POSTBIOTICS ON HATCHABILITY, SURVIVAL, GROWTH PERFORMANCE AND INTESTINAL HEALTH IN BROILER CHICKENS RAISED UNDER HEAT STRESS Örtlek O. Aydın Adnan Menderes University, Health Sciences Institute, Animal Nutrition and Nutritional Disorders, Doctorate Thesis, Aydın, 2025. Objective: The aim of this study was to investigate the effects of in ovo injection of postbiotics to broiler chicks' fertilized eggs and addition of powdered postbiotic supplement to post-hatch diets on performance, hot carcass yield, breast meat quality characteristics, some hematological profiles, ileal viscosity, intestinal microbiota, litter characteristics and foot sole scoring under heat stress. Material and Methods: The research was conducted in two separate experiments. A total of 930 fertilized eggs (450 in the first phase and 480 in the second phase) and chicks hatched from these eggs were used. Intestinal contents, blood and breast meat samples, litter materials and performance parameter measurements were collected from the study groups. Two-way Anova test was used to analyze the data.