Farklı çevre sıcaklığında bıldırcın rasyonuna pazarlanamayan karpuzun katılmasının besi performansı ve bazı antioksidan parametrelere etkisi
The effect of addition of unmarketable watermelon to quail ration at different ambient temperature on fattening performance and some antioxidant parameters
  1. Tez No: 923905
  2. Yazar: ÖMER FARUK DURUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, pazarlanamayan karpuzların termonötral ve sıcaklık stresi altında yetiştirilen bıldırcın rasyonlarına %5 ve %10 oranında ilavesinin diyetlerin besin madde ve mikrobiyolojik düzeyleri, bıldırcın civcivlerinin besi performansı, karkas özellikleri, heterofil/lenfosit (H/L), serum antioksidan ve kortikosteron değerleri ile karkas yağ asitleri düzeyleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada 240 adet 14 günlük yaşta dişi ve erkek japon bıldırcınlar kullanılmıştır. Araştırma 3x2 faktöriyel deneme deseninde yürütülmüştür. Buna göre denemede kontrol %0 (0KA), %5 (5KA) ve %10 (10KA) karpuz ilaveli üç farklı rasyon, termonötral (TN) ve sıcaklık stresine (SS) sahip iki farklı ortam sıcaklığında bıldırcınlara verilmiştir. Hayvan denemesi 28 gün sürmüştür. Deneme rasyonlarına karpuz ilavesi, yem hazırlama sürecinde, yemlerin toplam mezofilik aerob bakteri sayısını artırmış (p0.05) ve maya ise tüm gruplarda ürememiştir. Karpuz ilavesi bıldırcınların canlı ağırlığını çalışmanın 7. gününden itibaren düşürmüş (p0.05). Yemden yararlanma oranı çalışmanın ilk haftasında en iyi 0KA grubunda (p0.05). Araştırmada sıcak karkas, soğuk karkas, göğüs ve kanat ağırlığı bakımından karpuz ilaveli gruplar kontrol grubundan düşük (p0.05). Deneme grupları arasında ölüm oranında bir farklılık yoktur (p>0.05). Sonuç olarak karpuzun %5 ve %10 düzeyinde kanatlı rasyonlarına eklenebileceği ve mikrobiyolojik açıdan güvenli bir yem üretilebildiği ortaya konmuştur. Karpuzun bıldırcınlarda H/L, serum kortikosteron ve antioksidan parametreler üzerine olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Farklı sıcaklık ortamlarında, besi performansı ve karkas özellikleri açısından 5KA grubu sonuçları 0KA grubundakine yakın olduğu saptanmıştır. Dolayısıyla araştırma sonuçlarının tümü birlikte değerlendirildiğinde bıldırcın diyetlerine %5 oranında karpuz ilavesinin olumsuz bir etkisinin olmadan kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of addition 5% and 10% of unmarketable watermelons to the diets of broiler quails raised under thermoneutral and heat stress were investigated on the nutrient and microbiological levels of the diets, fattening performance of quail chicks, carcass characteristics, heterophil/lymphocyte (H/L), serum antioxidant and corticosterone values, and carcass fatty acid levels. In the study, 240 14-day-old female and male Japanese quails were used. The study was conducted in a 3x2 factorial experimental design. Accordingly, in the experiment, three different diets with control 0% (0KA), 5% (5KA) and 10% (10KA) watermelon supplements were given to the quails at two different ambient temperatures, thermoneutral (TN) and heat stress (SS). The animal trial lasted 28 days. The addition of watermelon to the trial rations increased the total number of mesophilic aerob bacteria count during the feed preparation process (p0.05) and yeast did not grow in all groups. Watermelon addition decreased the live weight of quails starting from the 7th day of the study (p0.05). Feed conversion ratio was best in the 0KA group in the first week of the study (p0.05). In the study, hot carcass, cold carcass, breast and wing weights of watermelon added groups were lower than the control group (p0.05). There was no difference in mortality rates between the experimental groups (p>0.05). As a result, it has been shown that watermelon can be added to poultry diets at 5% and 10% levels and a microbiologically safe feed can be produced. It was determined that watermelon has positive effects on H/L, serum corticosterone and antioxidant parameters in quails. In different temperature ambient, it was determined that the results of the 5KA group were close to those of the 0KA group in terms of fattening performance and carcass characteristics. Therefore, when all the research results were evaluated together, it was concluded that 5% watermelon addition to quail diets could be used without any negative effects.