Sıçan böbreğinde deksmedetomidin ve ketamin içeren organ perfüzyon solüsyonunun nefroprotektif etkileri
Nephroprotective effects of organ perfusion solution containing dexmedetomidine and ketamine in rat kidney
- Tez No: 929401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA DİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş: Böbreğin iskemik hasarı, böbrek nakillerinde önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Anestezide kullanılan deksmedetomidin ve ketaminin iskemik hasara karşı koruyucu özelliklere sahip olabileceği ifade edilmektedir. Bu çalışmada donör nefrektomi sonrası dönemde organ perfüzyon solüsyonları ile perfüze edilen böbrek dokusunda oluşan iskeminin gözlenmesi ve deksmedetomidin ile ketaminin bu iskemik hasara karşı nefroprotektif etkisinin değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada beş grup oluşturuldu. Her grupta on adet wistar albino rat kullanıldı. Perfüzyon için iliak bifurkasyondan ve renal arterin proksimalinden olacak şekilde aort iki yerden klemplenerek kanüle edildi. Sonrasında böbrek dokusu Kontrol(K) grubunda serum fizyolojik, Sham(S) grubunda HTK solüsyonu, DEX grubunda 10 nmol/cc dozunda deksmedetomidin içeren HTK solüsyonu, KET grubunda 10 µmol/cc dozunda ketamin içeren HTK solüsyonu, DEX+KET grubunda 10 nmol/cc dozunda deksmedetomidin ve 10 µmol/cc dozunda ketamin içeren HTK solüsyonu ile perfüze edildi. Böbrek dokuları perfüze edilmesinin ardından çıkartıldı ve her gruba ait dokular kendi grubunda perfüzyonda kullanılan solüsyonun içerisinde +4°C'de beklemeye alındı. Dokular 12 saat sonra solüsyonlardan çıkartılarak dokuda Total Antioksidan Kapasite (TAC), Reaktif Oksijen ve Nitrojen Ürünleri (ROS/RNS), İnterlökin 1β (IL-1β), İnterlökin-6 (IL-6) ve Tümör Nekroz Faktör-α(TNF-α) seviyeleri ölçüldü, histopatolojik ve inceleme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Renal ischemic injury emerges as a significant challenge in kidney transplantation. Dexmedetomidine and ketamine, commonly used in anesthesia, are reported to possess protective properties against ischemic damage. This study aimed to observe ischemic changes in kidney tissue perfused with organ perfusion solutions during the post-donor nephrectomy period and to evaluate the nephroprotective effects of dexmedetomidine and ketamine against this ischemic injury. Materials and Methods: Five groups were established in the study, each consisting of ten Wistar albino rats. For perfusion, the aorta was clamped at two points—at the iliac bifurcation and proximally to the renal artery—before being cannulated. The kidney tissue was then perfused as follows: with physiological saline in the Control (K) group, with Histidine-Tryptophan-Ketoglutarate (HTK) solution in the Sham (S) group, with HTK solution containing 10 nmol/cc dexmedetomidine in the DEX group, with HTK solution containing 10 µmol/cc ketamine in the KET group, and with HTK solution containing 10 nmol/cc dexmedetomidine and 10 µmol/cc ketamine in the DEX+KET group. After perfusion, the kidney tissues were extracted and stored at +4°C in the respective perfusion solutions used for each group. After 12 hours, the tissues were removed from the solutions, and the levels of Total Antioxidant Capacity (TAC), Total Reactive Oxygen Species/Reactive Nitrogen Species (ROS/RNS), Interleukin-1β (IL-1β), Interleukin-6 (IL-6), and Tumor Necrosis Factor-α (TNF-α) were measured. Histopathological examination was performed.