Piyasada 'karahindiba' (Taraxacum officinale F.H.Wigg.) olarak satılan bazı bitki materyallerinin Avrupa farmakopesi standartları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of some plant materials sold as 'dandelion' (Taraxacum officinale F.H.Wigg.) in the market in terms of European pharmacopeia standards
- Tez No: 929408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASYA NAZLI GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
''Karahindiba'' olarak bilinen Taraxacum officinale F.H. Wigg bitkisi Asteraceae familyasının bir üyesidir. Özellikle Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında doğal olarak yetişen bitki kuzey yarımkürenin sıcak bölgelerinde geniş yayılış göstermektedir. Bahçeler, yol kenarları, çimler ve çorak arazilerde kolaylıkla yetişebilen bitkinin tarımı da oldukça elverişlidir. Tüm dünyada sindirimi uyarıcı olarak, gastrointestinal sistem ve karaciğer rahatsızlıklarında kullanılan bir bitki olan karahindiba antibakteriyel, antienflamatuvar, antihiperglisemik, diüretik, antioksidan ve hipolipidemik gibi pek çok farmokolojik etkiye sahiptir. Literatürde bu farmakolojik aktiviteleri hakkında birçok çalışma mevcuttur. Bu çalışmada piyasadan temin ettiğimiz karahindiba örneklerinin Avrupa Farmakopesi 10'da belirtilen kriterleri taşıyıp taşımadığı değerlendirilmiştir. Bu örneklerde; makroskobik ve mikroskobik inceleme, kurutmada kayıp, toplam kül miktarı, hidroklorik asitte çözünmeyen kül miktarı ve ekstre edilebilen madde miktarı deneyleri yapılmıştır. Örneklerden elde edilen ekstreler morötesi ışıkta 365 nm'de gözlemlenerek ince tabaka kromatografisi yapılmıştır. Deneylerin sonucuna göre temin edilen karahindiba örneklerinin Avrupa Farmakopesi 10. Bölümde yer alan kriterlerinin tümünü taşımadığı için standartlara uygun drog olmadığı bulunmuştur. Yapılan deney sonuçlarına bakıldığında farmakope kalitesinde, doğru bitkiyi içeren, paketlenmiş drog temininde yaşanılan zorluklar halkın etkili, kaliteli ve güvenli tıbbi bitki kullanımı konusunda oldukça endişe vericidir.
Özet (Çeviri)
The plant Taraxacum officinale F.H. Wigg, commonly known as“dandelion,”is a member of the Asteraceae family. It naturally grows in Europe, Asia, and Africa and has a widespread distribution in the temperate regions of the Northern Hemisphere. The plant can easily thrive in gardens, roadsides, lawns, and barren lands, and its cultivation is quite feasible. Dandelion is recognized worldwide as a gastrointestinal medicine that supports digestion and liver functions and possesses various pharmacological effects, including antibacterial, anti-inflammatory, antihyperglycemic, diuretic, antioxidant, and hypolipidemic properties. Numerous studies in the literature address these pharmacological activities. In this study, dandelion samples obtained from the market were evaluated to determine whether they meet the criteria specified in the 10th Edition of the European Pharmacopoeia. In these samples, macroscopic and microscopic examination, loss on drying, total ash content, acid-insoluble ash content, and extractable matter content tests were conducted. Extracts obtained from the samples were analyzed using thin-layer chromatography under ultraviolet light at 365 nm. Based on the experimental results, it was found that the dandelion samples obtained did not meet all the criteria outlined in the 10th Edition of the European Pharmacopoeia and were thus deemed non-compliant with the standards. The experimental findings highlight significant challenges in obtaining packaged herbal drugs that meet pharmacopoeial quality standards and contain the correct plant, raising serious concerns about the effective, high-quality, and safe use of medicinal plants by the public.