Endüstri 4.0 ve dijitalleşmenin yönetsel karar almaya etkisi: Endüstrideki yansımalar üzerine nitel bir araştırma
The impact of industry 4.0 and digitalization on managerial decision-making: A qualitative study on industrial reflections
  1. Tez No: 929420
  2. Yazar: MELİKE ÇALIŞKAN OTSAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÇINAR ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Endüstri 4.0 uygulamaları ile yaşanan teknolojik ilerlemeler ve dijitalleşme ile işletmelerin yönetim ve karar alma süreçlerinde köklü değişiklikler yaşanmaktadır. Endüstri 4.0; nesnelerin interneti, büyük veri analitiği, yapay zeka, otomasyon gibi teknolojilerin entegrasyonu ile üretim süreçlerini ve iş modellerini dönüştürürken; dijitalleşme ile yapılan analizler ve raporlamalar daha görünür bir hale gelmektedir. İşletmelere veri tabanlı karar alma, verimlilik artışı ve maliyet tasarrufu gibi önemli avantajlar sunan bu dönüşüm, uzaktan çalışma ve online iletişim araçlarının yaygınlaşması ile iş yapış biçimlerini değiştirerek karar süreçlerinde hız ve esneklik sağlarken bu dönüşümün yönetilmesini ve kararların bu destekleyici sistemlerle alınmasını sağlayacak alt yapının kurulmasını, gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Endüstri 4.0 ve dijitalleşmenin işletmelere entegrasyonunun yönetsel karar alma süreçlerindeki mevcut ve potansiyel etkilerini, Endüstri 4.0 ve dijitalleşmenin getirdiği avantaj ve dezavantajları ele alarak yöneticilerin dijital çağda karşılaştıkları dönüşümleri ve stratejik yaklaşımları incelemektir.
Özet (Çeviri)
Technological advancements and digitalization brought about by Industry 4.0 applications have led to fundamental changes in the management and decision-making processes of businesses. Industry 4.0, through the integration of technologies such as the Internet of Things, big data analytics, artificial intelligence, and automation, transforms production processes and business models. Simultaneously, digitalization makes analyses and reporting more transparent. This transformation offers significant advantages to businesses, such as data-driven decision-making, increased efficiency, and cost savings. It also alters work practices with the widespread adoption of remote work and online communication tools, enabling faster and more flexible decision-making processes. However, this transformation requires the establishment of necessary infrastructure and security measures to manage these changes and support decision-making systems effectively. The aim of this study is to examine the current and potential impacts of integrating Industry 4.0 and digitalization into businesses on managerial decision-making processes. It also aims to analyze the advantages and disadvantages of Industry 4.0 and digitalization while exploring the transformations and strategic approaches managers face in the digital era.