Nested logit model:Teori ve bir uygulama
Nested logit model: Theory and an application
  1. Tez No: 929439
  2. Yazar: İREM DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYZA DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Nested Logit Model: Teori ve bir Uygulama Bu tez çalışmasında, biyoistatistik alanında karar verme, olasılık tahmin etme ve buna ilişkin modelleme süreçlerinde iç içe logit modelin detaylı bir şekilde ele alınması ve uygulama alanlarındaki etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. İç içe logit modelin, bağımlı değişkenin üç veya daha fazla kategoriye ayrıldığı ve seçim süreçlerinin hiyerarşik veya yapısal ilişkiler içerdiği durumlarda bağımlı değişkenlerin olası sonuçlarını daha gerçekçi bir şekilde modelleme imkanı sunduğu bilinmektedir. Tez kapsamında modelin teorik altyapısı ve işleyiş prensipleri detaylı bir şekilde açıklanmış, özellikle hiyerarşik yapılar ve bağımlı kategoriler arasındaki ilişkileri anlamadaki gücü vurgulanmıştır. Modelin uygulanabilirliğini göstermek amacıyla, SEER veri tabanından alınan bir veri seti üzerinde çalışılarak, üçüncü seviye kolon kanseri hastalarında cerrahi müdahale yöntemlerinin seçimine etki eden faktörler incelenmiş ve yaş, tümör bölgesi ve tümör evresi gibi bağımsız değişkenlerin olasılıksal etkileri iç içe logit modeli kapsamında değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, modelin bu tür karmaşık karar yapılarında anlamlı sonuçlar üretebildiğini göstermektedir. Ayrıca, genellikle sosyal bilimler ve fen bilimlerinde kullanılan bu modelin sağlık çalışmalarında da etkili bir araç olarak kullanılabileceği ve özellikle klinik karar destek sistemlerine entegre edilerek önemli katkılar sağlayabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nested Logit Model: Theory and an Application In this thesis, the aim is to thoroughly address the nested logit model in the field of biostatistics, focusing on decision-making, probability estimation, and related modeling processes, as well as to evaluate its effectiveness in practical applications. It is known that the nested logit model provides a more realistic modeling capability for dependent variables when the dependent variable is divided into three or more categories and the decision-making processes involve hierarchical or structural relationships. Within the scope of the thesis, the theoretical framework and operational principles of the model are explained in detail, with a particular emphasis on its strength in understanding hierarchical structures and the relationships between dependent categories. To demonstrate the model's applicability, a dataset from the SEER database was analyzed to examine the factors influencing the choice of surgical intervention methods in stage III colon cancer patients. Variables such as age, tumor location, and tumor stage were evaluated for their probabilistic effects using the nested logit model. The results indicate that the model can produce meaningful outcomes in such complex decision structures. Furthermore, it has been shown that this model, which is generally used in social and natural sciences, can also be an effective tool in health studies and can provide significant contributions when integrated into clinical decision support systems.