Rekabet hukuku kapsamında büyük veri ve algoritma
Big data and algorithm within the scope of competition law
  1. Tez No: 929461
  2. Yazar: GAMZE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FATİH ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Hayatın her alanında teknolojik gelişmelerin etkisini artırmasıyla beraber bilginin ve günümüzdeki karşılığıyla verinin de kıymeti aynı ölçüde artmaktadır. Farklı sektörlerde insanlara daha iyi bir hizmet sunmak amacıyla veriden yararlanılsa da özellikle ticari alanda büyük ölçekli şirketlerin dijital veriyi toplamak, depolamak ve işlemek hususunda önemli yatırımları bulunmaktadır. Verinin ekonomik anlamda sahip olduğu değer, işletmeleri daha fazla veri toplamaya ve topladıkları büyük veriyi hızlı bir şekilde analiz etmeye itmektedir. Büyük veriyi algoritmalar aracılığıyla analiz eden işletmeler, elde ettikleri bilgiyi ticari faaliyetleri kapsamında karar verme sürecinde kullanmaktadırlar. Büyük veri sayesinde hâkim duruma gelen teşebbüsler, veri sağlamayı reddetme, veriye erişimde ayrımcılık yapma, veriyi bağlama uygulamalarında kullanma gibi dışlayıcı davranışlar ile fiyatta ayrımcılık yapma, veri koruma yasalarını ihlal etme gibi sömürücü davranışlarda bulunarak piyasadaki hakim durumlarını kötüye kullanabilmektedirler. Yine algoritmalar vasıtasıyla da teşebbüsler rekabet karşıtı anlaşma ve uyumlu eylemler meydana getirebilmektedir. Bu çalışma kapsamında veri temelli piyasalardaki büyük veri ve algoritma kullanımı sonucunda ortaya çıkan rekabet ihlalleri incelenerek farklı ülkelerdeki rekabet otoritelerinin uygulamalarına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
As technological developments increase in every area of life, the value of information and today's data also increase at the same time. Although data is used in different sectors to provide better services to people, especially in the commercial field, large-scale companies have significant investments in collecting, storing and processing digital data. The economic value of data pushes businesses to collect more data and analyze the big data they collect in short period of time. Businesses that analyze big data through algorithms use the information they obtain in the decision-making process in their commercial activities. Firms that have gained a dominant position through big data can abuse their market dominance by engaging in exclusionary practices such as refusing to provide data, discriminating in data access, or using practices like tying, as well as exploitative behaviors such as price discrimination and violating data protection laws. Through algorithms, firms can also create anti-competitive agreements and collusive actions. Within the scope of this study, competition violations in data-driven markets are analyzed and the decisional practice of competition authorities in different jurisdiction are examined.