Eğitime ilişkin mitler: Sınıf öğretmenlerinin öğrencileriyle ilgili beklentilerini etkileyen inanışlarının belirlenmesi
Myths about education: Determination of classroom teachers' beliefs affecting their expectations
  1. Tez No: 929468
  2. Yazar: TÜLİN SAKCALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ERGİNER, DOÇ. DR. ERGİN ERGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Eğitime ilişkin süregelen inanışlar, önyargılar, kalıplaşmış düşünceler ve varsayımlar eğitime ilişkin ortak mitlerin olabileceği düşüncesini akıllara getirmektedir. Bu düşünceden hareketle, mit kavramının eğitim sisteminde kendine yer bulması olasıdır. Öğretmenlerin sahip olduğu inanışlar, öğrenciye ilişkin beklentiler geliştirmelerinde etkili olabilmektedir. Öğretmenlerin geliştirdikleri beklentilere ilişkin çalışmaların ilkokul kademesinde yapılmasının önem arz ettiği düşünülmektedir. Çünkü öğrenciler sınıf öğretmenleri ile eğitim hayatlarının başında karşılaşmakta ve onlarla diğer alan öğretmenlerine kıyasla daha uzun süre vakit geçirmektedirler. Bu araştırmayla; öğretmen inanışlarının ve beklentilerini etkileyen mitleri ortaya çıkararak, doğru olduğu varsayılan inanışlara ilişkin farkındalık kazandırmak ve bu inanışlardan uzaklaşılması konusunda çözüm önerisi sunabilmek amaçlanmıştır. Araştırmada nitel yöntem ve fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Nevşehir ilinin Derinkuyu ilçesinde farklı sosyoekonomik düzeylerdeki okullarda görev yapan yirmi iki sınıf öğretmeni ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesiyle belirlenmiştir. Araştırmanın verileri, nitel veri toplama araçlarından biri olan yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile toplanmıştır. Görüşmeler sonucu elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, sınıf öğretmenlerinin sahip oldukları mitler cinsiyet temelli önyargılar, sistemsel çözüm eksikliği, eğitim eşitsizliği ve öğrenci potansiyeline göre değerlendirme şeklinde gruplanmıştır. Öğretmen inanışlarına etki eden mitlerin en aza indirilmesi için yapılan bu araştırmanın kapsamının genişletilerek yeniden yapılması, eğitim mitleriyle ilgili mesleki paylaşım olanaklarının arttırılması ve eğitim mitlerine ilişkin farkındalık kazandırmak amaçlı konuyla ilgili yayınlara erişimin sağlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ongoing beliefs, prejudices, stereotypes and assumptions about education bring to mind the idea that there may be common myths about education. Based on this idea, it is possible for the concept of myth to find a place in the education system. Teachers' beliefs can be effective in developing expectations for students. It is thought that it is important to conduct studies on the expectations developed by teachers at the primary school level. This is because students encounter classroom teachers at the beginning of their educational lives and spend longer time with them compared to other field teachers. The aim of this study is to reveal the myths that affect teacher beliefs and expectations, to raise awareness about the beliefs that are assumed to be true, and to offer solutions to move away from these beliefs. Qualitative method and phenomenology design were used in the study. Twenty-two classroom teachers working in schools at different socioeconomic levels in Derinkuyu district of Nevşehir province were interviewed. The study group was determined by maximum diversity sampling, one of the purposeful sampling methods. The data of the study were collected through semi-structured interview questions, one of the qualitative data collection tools. The data obtained from the interviews were analyzed by content analysis. As a result of the analysis, the myths held by classroom teachers were grouped as gender-based prejudices, lack of systemic solutions, educational inequality and evaluation according to student potential. In order to minimize the myths affecting teachers' beliefs, it is recommended to expand the scope of this research and conduct it again, to increase professional sharing opportunities related to educational myths, and to provide access to publications on the subject in order to raise awareness about educational myths.