Kahramanmaraş mutfağı üzerine halk bilimsel bir inceleme
A folkloric study on Kahramanmaraş cuisine
- Tez No: 929470
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM DURBİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Kahramanmaraş ili bulunduğu coğrafi konum ve tarihi itibariyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kahramanmaraş şehrinde, her bir medeniyet kendinden sonra gelen nesle kültürel mirasın önemli taşıyıcısı olan mutfak kültürünü kalıt olarak bırakmıştır. Bu bağlamda; Kahramanmaraş ilinde geçiş dönemleri, özel günler, kutsal aylar ve bayramlarda oluşan yeme içmeler ve yeme içme odağında belirmiş halk inanışları, sofra adabı, misafir ağırlama kültürü, mutfak araç gereçleri ve mutfak kültürünün yansıması olan halk edebiyatı sözlü kültür ürünleri bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında; öncelikle geçiş dönemleri üzerinde durulup, o dönemlerde kendini gösteren mutfak kültürü incelenmiştir. İnsanoğlunun yeme içme eylemi hayatın bütün dönemlerinde devam etmiştir. Özel günlerde ve kutsal aylarda beliren yeme içme uygulamaları araştırılıp ortaya konmuştur. Ayrıca mutfak etrafında gelişen inanış ve uygulamalar üzerinde çalışılmıştır. Bütün bunlarla birlikle Kahramanmaraş mutfak kültürünün sözlü edebiyata yansıması sonucu ortaya çıkan eserlere yer verilmiştir. Tezin sonunda Kahramanmaraş yöresine ait yiyecekler, içecekler ve mutfak araç gereçleri tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kahramanmaraş province has hosted many civilizations due to its geographical location and history. In the city of Kahramanmaraş, each civilization has inherited its culinary culture, which is an important carrier of cultural heritage, to the next generation. In this context; the subject of this thesis is food and beverages that occur during transition periods, special days, holy months and feasts and folk beliefs centered on food and beverages, table manners, the culture of hosting guests, kitchen tools and equipment, and oral cultural products that are the reflection of culinary culture in the province of Kahramanmaraş. In this thesis study; first of all, the transition periods were focused on and the culinary culture that manifested itself in those periods was examined. The act of eating and drinking has continued in all periods of human life. Eating and drinking practices that appear on special days and holy months have been researched and revealed. Additionally, the beliefs and practices that developed around the kitchen were studied. Along with all these, works that emerged as a result of the reflection of Kahramanmaraş culinary culture on oral literature are included. At the end of the thesis, foods, drinks and kitchen tools and equipment from Kahramanmaraş region were introduced