Yargı kararları ışığında idarenin manevi tazminat sorumluluğu
The liability of the administration for moral compensation in the light of judicial decisions
- Tez No: 929480
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Manevi tazminat kişilerin kişilik haklarının ihlali durumunda meydana gelen manevi zararların karşılanması amacıyla ödenir. İdare de faaliyetleriyle kişilere manevi zarar verebilir ve eğer idarenin sorumluluğunun şartları mevcutsa manevi zarar bir miktar para ile giderilir. Manevi zararın parasal karşılığının belirlenmesindeki güçlüğün nasıl çözüleceği hem doktrine hem de yargı kararlarına konu olmuştur. Bu çalışma, idarenin manevi tazminat sorumluluğunun ne zaman doğduğu ve manevi tazminatın yargı organlarınca nasıl karara bağlandığı sorularına yargı kararları ve doktrinden yararlanarak cevap aramaktadır. Bu amaçla öncelikle idari sorumluluğun tarihsel gelişimi ve şartları açıklanacak, ardından manevi zararın ne olduğu, ne zaman ortaya çıktığı ve nasıl tazmin edildiği incelenecektir. Son olarak manevi zararla ilgili bazı özel durumlar ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Moral compensation is paid to compensate for non-pecuniary damages incurred in case of violation of personal rights. The administration may also cause moral damage to people through its activities and if the conditions for the liability of the administration are met, the non-pecuniary damage is compensated by a sum of money. How to solve the difficulty in determining the monetary value of moral damages has been the subject of both doctrine and judicial decisions. This study seeks to answer the questions of when the liability of the administration for non-pecuniary damage arises and how moral compensation is decided by judiciary, by examining judicial decisions and doctrine. To this end, the historical development and the conditions of administrative liability will first be explained, then it will be examined what moral damage is, when it occurs and how it is compensated. Finally, some spesific situations related to moral damage will be discussed.