48-72 aylık çocukların sorumlu davranma düzeyleri ile anne baba çocuk iletişimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between 48-72 months old children's responsible behavior levels and parent-child communication
  1. Tez No: 929485
  2. Yazar: ÜMRAN KÜÇÜK YENİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada 48-72 aylık okul öncesi dönem çocuklarının sorumlu davranma düzeyleri ile anne-baba-çocuk iletişimi ele alınmıştır. Ayrıca çocukların cinsiyeti, yaşı, kardeş sayısı, doğum sırası, okula devam etme süresi; anne babaların yaşı, öğrenim durumu, çalışma durumu, çocuk sayısı, birlikte olma durumu, aile yapısı değişkenleri açısından çocukların sorumlu davranma düzeyleri ile anne-baba-çocuk iletişimi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Beykoz ilçesi MEB'e bağlı bağlı anaokulu ve anasınıflarında öğretim gören 300 okul öncesi dönem çocukları ve ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen ''Bilgi Formu'', Altunok Çal ve Yeşil (2019) tarafından geliştirilen ''Sorumlu Davranma Düzeylerini Belirleme Ölçeği'' ve Arabacı (2011) tarafından geliştirilen Anne-Baba-Çocuk İletişimi Değerlendirme Aracı (ABÇİDA)'' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, bağımsız örneklemler t-testi analizi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, çocukların sorumlu davranma düzeylerinin çocukların cinsiyetine, yaşına, anne babanın çocuk sayısına göre farklılaştığını gösterirken; çocukların kardeş sayısına, doğum sırasına, okula devam etme sürelerine, anne babanın yaşına, öğrenim durumuna, çalışma durumuna, birlikteliğine ve aile yapısına göre farklılaşmadığını göstermektedir. Anne-baba-çocuk iletişimi ise, çocukların kardeş sayısına göre mesaj alt boyutunda, annenin öğrenim durumuna ve çalışma durumuna göre sözsüz iletişim alt boyutunda, babanın çalışma durumuna göre konuşma ve dinleme alt boyutunda, aile yapısına göre ABÇİDA toplam puanında, konuşma ve dinleme alt boyutlarında farklılaştığını gösterirken; çocukların cinsiyetine, yaşına, doğum sırasına, okula devam etme sürelerine, anne babanın yaşına, çocuk sayısına, birlikteliğine ve babanın öğrenim durumuna göre farklılaşmadığını göstermektedir. Son olarak çocukların sorumlu davranma düzeyleri puanı ile ABÇİDA puanı arasında herhangi bir ilişki bulunmamıştır ancak ABÇİDA mesaj alt boyutu ile sorumlu davranma düzeyleri toplam puanı arasında düşük düzeyde negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Mesaj alt boyutundan alınan puan arttıkça çocukların sorumlu davranma düzeyleri puanı azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the levels of responsible behavior of 48-72 month-old preschool children and parent-child communication. In addition, the relationship between the levels of responsible behavior of children and parent-child communication was investigated in terms of the variables of children's gender, age, number of siblings, birth order, duration of school attendance; parents' age, educational status, employment status, number of children, cohabitation status, and family structure. The sample of the study consisted of 300 preschool children and their parents studying in kindergartens and preschool classes affiliated with the Ministry of National Education in Beykoz district of Istanbul. The data of the study were collected using the“Information Form”developed by the researcher, the“Responsible Behavior Levels Determination Scale”developed by Altunok Çal and Yeşil (2019), and the Mother-Father-Child Communication Assessment Tool (ABÇİDA) developed by Arabacı (2011). Descriptive statistics, independent samples t-test analysis, one-way analysis of variance, and correlation analysis were used in the analysis of the data. The findings show that children's levels of responsible behavior differ according to children's gender, age, and the number of children of the parents; however, it does not differ according to the number of siblings, birth order, duration of school attendance, age of the parents, educational status, employment status, togetherness and family structure. Mother-father-child communication, on the other hand, shows that it differs according to the number of siblings in the message sub-dimension of children, education status and employment status of the mother in the nonverbal communication sub-dimension, employment status of the father in the speaking and listening sub-dimension, and family structure in the ABCIDA total score and speaking and listening sub-dimension; however it does not differ according to children's gender, age, birth order, duration of school attendance, age of the parents, number of children, togetherness and education status of the father. Finally, no relationship was found between the children's responsible behavior level score and the ABCIDA score, but a low-level negative relationship was found between the ABCIDA message sub-dimension and the total score of responsible behavior levels. As the score obtained from the message sub-dimension increases, the score of children's responsible behavior levels decreases.