Yükseköğretimde sürdürülebilirliğin ve liderliğin inceleme faktörleri: Türkiye'de vakıf üniversitelerinde uluslararası ofis incelemesi
The examination factors of sustainability and leadership in higher education: International office in foundation Turkish universities
  1. Tez No: 929486
  2. Yazar: ELNAZ FAALSHAHRIVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Türkiye'deki vakıf üniversitelerinde, Uluslararası ofisler büyük önem taşımaktadır. Uluslararası ofisler; üniversitelerin küresel düzeyde rekabet edebilmesi, uluslararası iş birliklerini geliştirebilmesi ve uluslararası öğrenciler temini açısından kritik bir rol oynamaktadır. Türkiye Yüksek öğretim kurumunda, Vakıf üniversiteleri özelinde, uluslararası ofisler bünyesindeki liderlerin/koordinatörlerin, liderlik tanımına bakış açıları ve liderliğin sürdürülebilir olması durumlarını; sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik unsurlarını ayrıca, eğitim uluslararası ofislerde kurulması gereken liderlik yapısının da uluslararası arenada yer edinebilmesi üzerinde nasıl bir etkide bulunabileceği sorusunun incelemesi ve sürdürebilirliğini amaçlamaktadır. Çalışma, nitel veri toplama yöntemini kullanarak sürdürebilirliğini vakıf üniversitelerindeki uluslararası ofis çalışanları, yöneticileri, öğrencileri veya diğer ilgili paydaşları ile mülakatlar ve veri analiz teknikleri kullanılarak yapılan bir incelemedir. Bu tez Çalışması, Uluslararası Ofislerde, sürdürülebilirlik ve liderlik uygulamalarının nasıl geliştirebileceği ve bu uygulamaların Türkiye'deki yüksek öğretim sistemiyle daha girift entegre edilebilme yollarını ve benzer kurumlarda sürdürülebilir uygulamalar konusundaki bilgiyi katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the foundation universities of Türkiye, the international offices have great importance. International offices enable universities to compete globally, develop collaborations, and supply international students. In Turkish higher education institutions, particularly foundation universities, this study aims to explore the perspectives of international office leaders/coordinators on the definition of leadership and the sustainability of leadership. It also examines how social responsibility and sustainability elements affect establishing a leadership structure in international offices and how this structure can gain recognition internationally. The study uses qualitative data methods, including interviews with staff, managers, students, or other relevant stakeholders, then data analysis techniques to examine the sustainability in international offices of foundation universities. The thesis aims to contribute to the knowledge of how we can improve sustainability and leadership applications in international offices and how they can better integrate these applications into the higher education system in Türkiye and similar institutions.