Pilonidal sinüs tedavisinde pit eksizyonu-debridman sonrası kristalize fenol ile serum fizyolojik uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of crystalinized phenol and physiological saline applications after pit excision-debridement in pilonidal sinus treatment
- Tez No: 929500
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HAKAN DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Pilonidal sinüs (PS) hastalığının mikro invaziv cerrahi tedavisinde uygulanan kıl giriş-çıkış deliği (pit) eksizyonu-sinüs debridmanı sonrasında kristalize fenol kullanılan hastalar ile pit eksizyonu-sinüs debridmanı sonrasında sadece serum fizyolojikle yıkanan hastaların tedaviye yanıtları gözlemlendi. Kimyasal bir madde olan fenolün lokal iritasyon ve toksik etkileri göz önünde bulundurularak söz konusu mikro invaziv cerrahi metodun bu aşamasında alternatif olarak serum fizyolojik ile yıkama metodunun uygulanması ve sonuçlarının karşılaştırılması amaçlandı. Ayrıca hastalığın nüksü üzerinde etkili olan faktörler araştırıldı. Materyal ve Metot: 1 Ocak 2021-31 Aralık 2023 tarihleri arasında S.B.Ü Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Genel Cerrahi Polikliniği'nde pilonidal sinüs tanısı almış daha önce pilonidal sinüs cerrahisi geçirmemiş 130 hasta çalışmaya dahil edildi. Enfekte vakalar, muayenesinde pit sayısı 3 ten fazla olan, orta hattan 2 cm den daha lateralde pitleri olan vakalar dahil edilmedi. Hastaların yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, intergluteal sulkus derinliği, cilt altı yağ doku kalınlığı, pit sayısı, geçirilmiş apse öyküsü varlığı, hastalık semptomlarının başlama süresi değerlendirilerek uygulanan tedaviler sonrası 3. ve 6. ay kontrollerinde şifa ve nüks durumları kaydedildi. Uygulanan seans sayıları, işlemlere bağlı bir komplikasyon gelişip gelişmediği değerlendirildi. Bulgular: Pit eksizyonu-debridman işleminden sonra kristalize fenol tedavisi uygulanan 1.hasta grubu (n=60) ile serum fizyolojik uygulanan (n=70) 2.hasta grubunun 3. ve 6. ay kontrollerinde her iki gurupta şifa ile sonuçlanan hastalar arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı (p=1,000, p=0,253). Hastalığın rekürrensi üzerinde etkili olan faktörler çok değişkenli lojistik regresyon modeli ile değerlendirildiğinde kristalize fenol tedavisi uygulanan (grup 1) hastalarda, serum fizyolojik uygulanan hasta grubuna (grup 2) göre 3,55 kat fazla nüks geliştiği ayrıca guruplardan bağımsız olarak apse öyküsü olan hastalarda apse öyküsü olmayan hastalara göre 3,82 kat daha fazla nüks geliştiği gözlendi. Tedavi sonrası komplikasyon gelişimi viii değerlendirildiğinde 1. guruptaki hastalarda anlamlı olarak cilt tahrişi komplikasyonu görüldü. 2.
Özet (Çeviri)
Aim: The responses to treatment of patients who were treated with crystallized phenol after pit excision and sinus debridement in the microinvasive surgical treatment of pilonidal sinus (PS) disease and patients who were washed only with physiological serum after pit excision and sinus debridement were observed. Considering the local irritation and toxic effects of phenol, a chemical substance, it was aimed to apply the alternative method of washing with physiological serum at this stage of the microinvasive surgical method and compare its results. In addition, the factors affecting the recurrence of the disease were investigated. Material and Method: 130 patients who were diagnosed with pilonidal sinus at the General Surgery Clinic of S.B.Ü Ankara Education and Research Hospital between January 1, 2021 and December 31, 2023 and who had not previously undergone pilonidal sinus surgery were included in the study. Infected cases, cases with more than 3 pits on examination, and cases with pits more than 2 cm laterally were not included. Age, gender, body mass index, intergluteal sulcus depth, subcutaneous fat tissue thickness, pit number, history of previous abscess, and onset time of disease symptoms were evaluated and healing and recurrence status were recorded at the 3rd and 6th month controls after the applied treatments. The number of applied sessions and whether any complications developed due to the procedures were evaluated. Results: No significant difference was found between the patients who achieved healing in the 3rd and 6th month controls of the 1st patient group (n=60) who received crystallized phenol treatment after pit excision-debridement and the 2nd patient group (n=70) who received physiological serum (p=1.000, p=0.253). When the factors affecting the recurrence of the disease were evaluated with the multivariate logistic regression model, it was observed that recurrence developed 3.55 times more in patients treated with crystallized phenol (group 1) compared to the patient group treated with physiological saline (group 2), and that recurrence developed 3.82 times more in patients with an abscess history than in patients without an abscess history, x regardless of the groups. When the development of complications after treatment was evaluated, skin irritation was significantly seen in patients in group 1. There were no complications in patients in group 2.