Ali Şir Nevâyî'de toplum düşüncesi
The idea of society in Ali Shir Nawayi
- Tez No: 929516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BATU GÜNÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma giriş dahil beş bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında tezin ana kavramlarına değildi ve çalışmanın temelde konusu açıklanmaya çalışıldı. Tezin ikinci kısmında ise kavramsal temellendirmeler yapıldı. Tezin ana kavramları olan ahlak, siyaset, toplum ve devlet terimleri açıklanarak aralarındaki ilişki tespit edilmeye çalışıldı. İslamiyet'in kabulüyle Türklerin devlet ve ahlak sistemlerindeki değişim ele alındı. Türklerin İslamiyet'i kabulüyle ahlak, devlet, kültür yapılarındaki değişimlerden söz edildi. Tezin üçüncü kısmı, Timurlular döneminde yaşayan Ali Şir Nevâyî'nin hayatı, ailesi, kişiliği, doğduğu ve yaşadığı ortam, Herat ve eserleri hakkında bilgi verildi. Dördüncü kısım ise tartışmanın gerçekleştirildiği Hayretü'l Ebrâr ve Mahbûbu'l Kulûb isimli iki eserde nasıl bir toplum düşüncesi olduğu tespit edilmeye çalışıldı. Kişiyi mutluluğa ulaştıran iyilik, doğruluk, adalet gibi erdemler ortaya konuldu. Nevâyî'nin idealindeki toplum sosyal, ekonomik, askerî, idarî, dinî, kültürel, hukukî, eğitim olarak sekiz bölümde incelenmeye çalışıldı. Bunun yanında Nevâyî tarafından üzerinde durulan ahlaki erdemler açıklandı. Söz konusu erdemler ve toplum yapısının üzerinden insanların insan ahlakı, toplum ahlakı ve devlet ahlakı sınıflandırması üzerinden yorumlanmaya çalışıldı. İdeal bir toplum, aile ve toplum ölçüsü çizildi. Son bölümde ise Nevâyî'nin nasıl bir toplum düşüncesi olduğu sorusu üzerinden eserlerindeki ahlakî ve siyasi ölçüler üzerinden cevaplanmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters including the introduction. In the introduction, the main concepts of the thesis were not mentioned and the main subject of the study was tried to be explained. In the second part of the thesis, conceptual justifications were made. The terms morality, politics, society and state, which are the main concepts of the thesis, were explained and the relationship between them was tried to be determined. The change in the state and moral systems of the Turks with the acceptance of Islam was discussed. The changes in the moral, state and cultural structures of the Turks with the acceptance of Islam were mentioned. In the third part of the thesis, information was given about the life, family, personality, the environment where he was born and lived, Herat and his works of Ali Shir Nevâyî, who lived during the Timurid period. In the fourth part, it was tried to determine what kind of a society thought in the two works Hayretü'l Ebrâr and Mahbûbu'l Kulûb, in which the discussion was realized. Virtues such as goodness, truthfulness and justice that lead a person to happiness were put forward. The society in Nawāyī's ideal was analyzed in eight sections: social, economic, military, administrative, religious, cultural, legal and educational. In addition, the moral virtues emphasized by al-Nawāyī were explained. Through these virtues and the structure of society, it was tried to be interpreted through the classification of human morality, social morality and state morality. An ideal society, family and community were measured. An ideal society, family and community were measured.