Pediatrik merkezi sinir sistemi tümörlerinde otofajininrolünün incelenmesi ve terapötik bir hedef olarakbelirlenmesi
- Tez No: 929521
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ERBEY, PROF. DR. DEVRİM GÖZÜAÇIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Pediatrik Merkezi Sinir Sistemi Tümörlerinde Otofajinin Rolünün İncelenmesi ve Terapötik Bir Hedef Olarak Belirlenmesi Giriş: Çocukluk çağı beyin tümörleri, kanser ilişkili ölümlerin en sık nedenlerinden biridir ve tedavi seçenekleri sınırlıdır. Pediatrik yüksek dereceli glial tümörler, kötü prognoz ve kısa yaşam süresi ile karakterize olup etkin tedavi seçeneklerine ihtiyaç duyulmaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, pediatrik yüksek dereceli glial tümörlerde mevcut tedavi seçeneklerinin yetersiz kalması nedeniyle otofaji yolağının terapötik bir hedef olarak araştırılmasıdır. Erişkin yüksek dereceli glial tümörlerle karşılaştırılarak, otofaji yolağının pediatrik yüksek dereceli glial tümörlerdeki rolü incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Tüm deneyler pediatrik ve erişkin yüksek dereceli glial tümör hücre hatlarında gerçekleştirilmiştir. Protein analizi Western blot, DNA düzeyinin incelenmesi qPCR, hücrelerin canlılık özelliği MTT ile değerlendirildi. İnfiltrasyon ve invazyon özellikleri kuyucuk ve çizik deneyleri ile, metabolizma analizi ise Seahorse tekniği ile incelenmiştir. Bulgular: Pediatrik yüksek dereceli glial tümör hücrelerinde otofaji aktivasyonunun erişkine kıyasla daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda otofaji inhibisyonunun tümör hücrelerinin kemoterapi hassasiyetini arttırabildiği bunun yanı sıra infilrasyon ve mitokondri bağımlı oksidatif fosforilasyon özelliğini baskıladığı ortaya konmuştur. Sonuç: Bu çalışma, pediatrik yüksek dereceli glial tümörlerde otofaji yolağının terapötik bir hedef olarak araştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Daha fazla araştırma, bu tümörlerin tedavisinde otofaji yolağına yönelik yeni tedavi seçenekleri geliştirilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of the Role of Autophagy in Pediatric Central Nervous System Tumors and Identification of it as a Therapeutic Target Introduction: Childhood brain tumors are one of the most common causes of cancer-related deaths and treatment options are limited. Pediatric high-grade glial tumors are characterized by poor prognosis and short survival time, and effective treatment options are needed. Objective: The aim of this study is to investigate the role of the autophagy pathway as a therapeutic target in pediatric high-grade glial tumors, due to the insufficient current treatment options. The role of the autophagy pathway in pediatric high-grade glial tumors was examined by comparing it with adult high-grade glial tumors. Method: All experiments were conducted on pediatric and adult high-grade glioma cell lines. Protein analysis was done using Western blot, DNA level examination using qPCR, cell viability using MTT assay, infiltration and invasion properties using boyden chamber and scratch assays, and metabolism analysis was performed using the Seahorse technique. Findings: Autophagy activation was higher in pediatric high-grade glial tumor cells than in adults. Additionally, it was revealed that autophagy inhibition can increase tumor cells' chemotherapy sensitivity and suppress infiltration and mitochondrial-dependent oxidative phosphorylation characteristics. Conclusion: This study demonstrates the need to investigate the autophagy pathway as a therapeutic target in pediatric high-grade glial tumors. Further research may help develop new treatment options targeting the autophagy pathway for these tumors.