Erken ergenlik ve normal ergenlik varyantlarında erişkin boy tahmini: 'Otomatik kemik yaşı tayini' sınırlılıkları ortadan kaldırabilir mi?
Adult height estimation in cases of precocious puberty and normal puberty variants: Can 'automatic bone age determination' eliminate the limitations?
  1. Tez No: 929522
  2. Yazar: MURAT HÜSEYİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHİME GÜL YEŞİLTEPE MUTLU, PROF. DR. ŞÜKRÜ HATUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Erken ergenlik vakalarında kemik yaşı tayini, çoğunlukla Greulich Pyle atlası ile yapılmakta ve değerlendirenler arasında önemli farklılıklar olabilmektedir. Bu araştırmada otomatik kemik yaşı tayini yöntemi olan BoneXpert ile saptanan tahmini erişkin boyu hesaplarının, klinisyen tarafından Greulich Pyle atlasına göre belirlenen kemik yaşına dayalı tahmini erişkin boyları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Haziran 2016-Kasım 2018 arasında erken ergenlik şüphesi ile başvuran, BoneXpert programı kullanılarak kemik yaşı tayini yapılan 44 kız olgu çalışmaya dahil edildi. Başvuruda klinisyen tarafından Greulich Pyle atlası ve BoneXpert yöntemi kullanılarak toplam 3 farklı kemik yaşı tayini yapıldı. Bu değerler temel alınarak, 3 ayrı yöntem kullanılarak 7 farklı tahmini erişkin boy (TEB) hesabı yapıldı. Olguların tahmini erişkin boyu ve finale yakın boyları (FYB) karşılaştırıldı. Olguların takvim yaşı 9.29 yıl iken, klinisyen Greulich Pyle atlasına göre 11, BoneXpert-Greulich Pyle'ye göre 10.7, BoneXpert Tanner-Whitehouse yöntemine göre 10.3 yıl idi. Tedavi başlanmayan ve tedavi başlanan olguların finale yakın boyları sırasıyla 158.4 cm, 160.8 cm olup aralarında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Bone age determination in cases of precocious puberty is mostly performed with the Greulich Pyle atlas and there may be significant differences between evaluators. In this study, we aimed to compare the estimated adult height calculations determined by BoneXpert, an automated bone age determination method, with the estimated adult height based on bone age determined by the clinician according to the Greulich Pyle atlas. Between June 2016 and November 2018, 44 female patients with suspected precocious puberty who underwent bone age determination using the BoneXpert program were included in the study. At presentation, a total of 3 different bone ages were determined by the clinician using the Greulich Pyle atlas and the BoneXpert method. Based on these values, 7 different predicted adult height (PAH) calculations were made using 3 different methods. Predicted adult height and near-final height (NFH) of the subjects were compared. The calendar age of the patients was 9.29 years, 11 years according to the clinician Greulich Pyle atlas, 10.7 years according to BoneXpert-Greulich Pyle, and 10.3 years according to the BoneXpert Tanner-Whitehouse method. The NFH of the untreated and treated patients were 158.4 cm and 160.8 cm, respectively, and there was no significant difference between them. When PAH - NFH was evaluated, it was found that PAHs performed with the Greulich-Pyle atlas, Bayley Pineau formula and both clinician and BoneXpert were more successful compared to other methods (p< 0.001). In the analysis according to the ratio of bone age to height age