Travma sonrası stres bozukluğu olan depremzedelerde farklı egzersiz eğitimlerinin biyopsikososyal etkinliğinin araştırılması
Investigation of the biopsychosocial effectiveness of different exercise trainings in earthquake victims with post-traumatic stress disorder
  1. Tez No: 929527
  2. Yazar: ERKİN OĞUZ SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN YİĞİTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışmanın amacı travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) semptomları olanlarda farklı egzersizlerin biyopsikososyal etkisini araştırmaktı. Çalışmada karma yöntemler araştırması kullanıldı. Çalışmaya TSSB semptomlu 38 birey üç gruba (n=11 kontrol, n=13 kombine, n=14 aerobik) randomize olarak dahil edildi. Kombine egzersiz grubuna haftada iki gün Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı (BETY) ve haftada üç gün aerobik egzersiz 8 hafta uygulandı. Aerobik egzersiz grubuna ise 8 hafta, haftada üç gün aerobik egzersiz uygulandı. Nicel aşamada tedavi öncesi ve sonrası bireylerin fonksiyonel kapasiteleri 6 dakika yürüme testi, basınç ağrı eşiği algometre, TSSB semptomları TSSB Kontrol Listesi (PCL-5), Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği ve Olayların Etkisi Ölçeği-Revize anketleri, anksiyete depresyon ve stres düzeyleri Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği, uyku kaliteleri Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, yaşam kaliteleri Kısa Form-36, biyopsikososyal durumlarında BETY-Biyopsikososyal Ölçeği (BETY-BQ) ve tedavi etkinliği Global Değişim Ölçeği (GROC) ile değerlendirildi. Sonrasında nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme sorularıyla odak grup görüşmelerinde toplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the biopsychosocial effects of different exercise modalities in individuals with post-traumatic stress disorder (PTSD) symptoms. A mixed-methods research design was employed. A total of 38 individuals with PTSD symptoms were randomly assigned into three groups: control (n=11), combined exercise (n=13), and aerobic exercise (n=14). The combined exercise group participated in Cognitive Exercise Therapy Approach (BETY) sessions twice a week and aerobic exercise sessions three times a week for 8 weeks. The aerobic exercise group engaged in aerobic exercise three times a week for 8 weeks. In the quantitative phase, participants were assessed before and after the intervention using the 6-Minute Walk Test for functional capacity, an algometer for pressure pain threshold, PTSD Checklist for DSM-5 (PCL-5), PTSD Diagnostic Scale, and the Impact of Event Scale-Revised for PTSD symptoms. Depression, anxiety, and stress levels were measured with the Depression Anxiety and Stress Scale, sleep quality with the Pittsburgh Sleep Quality Index, quality of life with the Short Form-36, biopsychosocial status with the BETY Biopsychosocial Questionnaire (BETY-BQ), and treatment effectiveness with the Global Rating of Change (GROC) scale. Qualitative data were collected through semi-structured focus group interviews.