XII-XIII. yüzyıllarda Kıpçak-Gürcü ilişkisi
XII-XIII. Kıpchak Georgian relationship in centuries
  1. Tez No: 929540
  2. Yazar: GÖKHAN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHALİM OFLAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türk tarihinin en tartışmalı boylarından birisi olan Kıpçaklar, tarihte tam bağımsız bir devlet olmamalarına rağmen oldukça geniş coğrafyalara yayılmış ve nihayetinde Karadeniz‟in kuzeyindeki bozkırlara varmışlardır. Bu bozkırlar, Kıpçakların yerleşimlerinin ardından Deşt-i Kıpçak (Kıpçak Bozkırı) olarak anılmaya başlamıştır. Kıpçaklar, burada yaşadıkları ilk dönemlerde Ruslar‟a karşı başarılı mücadeleler verseler de zamanla güçlerini yitirerek savunma durumuna düşmüşlerdir. Bu sırada Karadeniz‟in kuzeydeki siyasi olayları yakından takip eden Gürcü Kralı IV. David Ruslar tarafından mağlubiyete uğrayan Kıpçakları ülkesine davet etmiştir. IV. David‟in daveti üzerine Kıpçaklar başbuğları Atrak önderliğinde Güney Kafkasya‟ya inerek Gürcistan‟a yerleşmişlerdir. Kıpçakların sağladıkları destek neticesinde Gürcüler Selçuklular‟a karşı başarıyla sonuçlanan seferler düzenlemişler ve Gürcü Krallığı‟na tarihlerinin en parlak dönemlerini yaşatmışlardır. Kıpçakların Gürcistan‟a yaptıkları göç hareketi, kalıcı olmuştur. Kıpçakların önemli bir kısmı, Gürcüler içerisinde Şamanist inançlarını terk etmiş ve Hristiyanlığı kabul etmişlerdir. Bununla birlikte genellikle kendi kültürlerini ve kimliklerini koruyabilmişlerdir. Kıpçaklar Ahıska bölgesinde Atabeylik kurmuş ve burada 1578 yılına kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
The Kipchaks, one of the most controversial tribes in Turkish history, spread to quite wide are as andeventually settled in steppes inthenorth of the Black Sea. The northern steppes of the Black Sea beganto be called Deşt-i Kıpçak (Kipchak Steppe) after the Kipchak settled there. Although they fought successfull yagainst the Russian sat the beginning, they lost their power over time andonly they were ableto defend them selvesra ther than attack. Mean while, uponthein vitation of the Georgian King David IV, the twent down tothe South Caucasusand settled in Georgia. Thanks to the support provided by the Kipchaks, the Georgians organized successful expeditions against the Seljuks and brought the golden age tothe Georgian kingdom for the first time in their history. The migration movement of the Kipchaks to Georgia was permanent rather than temporary, and they increased their activities in the region. There were some assimilate damong the Georgians by converting to Christianity, most of them preserved their culture and identity. Kipchaks, who established Patriarchy in the Ahıska region, continued their existence in the region until 1578.