Milli Görüş hareketinin 'Yeni Bir Dünya' mefkûresi:1970'li yıllar ile 2000'li yıllar karşılaştırması
'A New World' ideal of the Milli Görüş movement: a comparison of the 1970s and 2000s
  1. Tez No: 929553
  2. Yazar: YUSUF KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk siyasal hayatına farklı bir pencere açan Millî Görüş Hareketi'nin“Yeni bir Dünya”Mefkuresini incelemektir. Millî Görüş Hareketine göre; Dünya üzerindeki ideolojik sistemler, kendilerini yenilemekte, farklı dinamiklerle yeniden inşa edilmekte ve sonuç olarak adaletsizlik, zulüm, savaş ve kaoslara neden olmaya devam etmektedirler. Bu sistemler ancak ve ancak“Yeni Bir Dünya”tezinin hayata geçirilmesi ile dönüştürülebilecektir. Millî Görüş Hareketi'nin sahip olduğu bu fikirden hareketle, çalışma ele aldığı iki farklı dönemde, devletler sistemi her ne kadar değişikliğe uğramış olsa da“Yeni Bir Dünya”mefkûresinin ana fikri değişmeden revizyona giderek yola devam ettiğini ileri sürmektedir. Bir başka ifade ile dünyadaki adaletsizliklere yol açan sistemlere karşı alternatif bir sistem ileri süren Millî Görüş Hareketinin istikrarlı bir şekilde, dünyadaki devletler sistemindeki değişim-dönüşümden bağımsız, kendi mefkûresini savunduğu ve aradan geçen elli yıla rağmen ana fikirlerinden taviz vermediği ileri sürülerek bu tez ispatlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the“A New World”concept of the Milli Gorüş Movement, which offers a new perspective on Turkish political life. According to the Millî Görüş Movement, ideological systems throughout the world are being reconstructed with new dynamics, and as a result, they continue to cause injustice, oppression, war, and chaos. Only through the implementation of the“A New World”thesis could these systems be transformed. Based on this concept of the Milli Gorüş Movement, the study argues that although the system of states has changed during two distinct eras, the concept of“A New World”has continued its journey by undergoing revisions without altering its central concept. In other words, this thesis has been attempted to be proven by arguing that the Milli Gorüş Movement, which proposed an alternative system to the system applications that cause injustice in the world, has consistently defended its own ideal, independent of the change-transformation in the system of states in the world, and has not compromised its core principles despite the passage of fifty years.