Medial açık kama yüksek tibial osteotomide anterior ve posterior kama açıklığının medial ve lateral posterior tibial eğim açısına etkisi
The effect of anterior and posterior wedge opening on the medial and lateral posterior tibial slope angle in medial open wedge high tibial osteotomy
- Tez No: 929552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yüksek tibial ostetomi, varus dizilim ve erken evre medial kompartman artrozunda yüklenim aksını değiştirerek ağrıyı azaltmayı amaçlayan, sık kullanılan cerrahi bir yöntemdir. En sık medial açık kama yüksek tibial osteotomi kullanılmaktadır. Bu yöntem, posterior tibial eğim üzerinde çoğunlukla istemeden, kimi zaman da bilinçli olarak artışa ya da azalmaya sebep olabilmektedir. Ancak eğimdeki bu değişimin medial ve lateral platolar üzerinde farklı etkisinin olabileceğine dair bir çalışma literatürde mevcut değildir. Amaç: Birinci amacımız farklı anterior ve posterior aralık mesafelerine sahip osteotomilerde tibial plato üzerinde oluşan bükülme kuvvetinin neticesini ortaya koymak, ikincil amacımız ise menteşenin kırılmadığı senaryoda medial ve tibial eğimlerin bu durumdan nasıl etkilendiklerini tespit etmektir. Gereç ve yöntem: Araştırma deneysel laboratuvar çalışmasıdır.24 adet koyun tibiası in-vitro ortamda iki gruba ayrılmış, 1.grupta tibia medial yüzünde posterior korteks anterior korteksten daha fazla (6mm – 2mm), 2. grupta ise daha az (2mm – 6mm) açılarak plak vida tespiti sağlandı. Her iki grupta plato ve şaft üzerinde işaretleyiciler kullanılarak röntgenogram yardımıyla operasyon öncesi ve sonrası lateral ve medial posterior tibial eğim hesaplandı. Ayrıca bilgisayarlı tomografi yardımıyla osteotomi ile oluşan rotasyonun yönü ve açısal miktarı hesaplandı. Bulgular: Posterior korteksi daha fazla kaldırılan 1. grupta osteotomi öncesi ve sonrası lateral ve medial tibial platoların eğimlerindeki değişim arasında anlamlı olarak farklılık (6,28o ve 1,49o) saptanırken lateral tibial eğim mediale göre daha fazla değişiklik göstererek azaldı. 2. grupta ise lateral ve medial platolar benzer oranda anlamlı bir farklılık (5,76o ve 5,28o) oluşmadı. 1. grupta proksimal fragman dış rotasyon yaparken, 2 grupta iç rotasyon yaptığı tespit edildi. Sonuç: Posterior korteks açıklığı daha fazla olan grupta lateral plato eğiminin medial platodan anlamlı olarak daha fazla azaldığını saptadık. Bu farkın oluşması sağlam kalan menteşenin anterolateral kortekste olması ve lateral plato anteriorunda osteotomi sonrası uzaysal konumun değişmeyerek ve platonun kendi içinde esnemesine bağlı olabilir. Bunun yanında proksimal fragmanın aksiyel rotasyonu PTE açısını azaltıcı osteotomide dışa doğru olurken, arttıcı osteotomide ise içe doğru olmaktadır. Bu değişim literatürle uyumlu bulundu.
Özet (Çeviri)
High tibial osteotomy is a frequently used surgical method that aims to reduce pain by changing the load axis in varus alignment and early stage medial compartment arthrosis. Medial open wedge high tibial osteotomy is most commonly used. This method may cause an increase or decrease in the posterior tibial slope, mostly unintentionally and sometimes deliberately. However, there is no study in the literature that this change in slope may have different effects on medial and lateral plateaus. Objective: Our primary aim is to reveal the result of the bending force on the tibial plateau in osteotomies with different anterior and posterior spacing distances, and our secondary aim is to determine how the medial and tibial slopes are affected by this situation in the scenario where the hinge is not broken. Materials and methods: The research is an experimental laboratory study. 24 sheep tibias were divided into two groups in-vitro. In the 1st group, the posterior cortex was opened more than the anterior cortex (6mm- 2mm) on the medial surface of the tibia, and in the 2nd group, the plate screw was fixed by opening less (2mm- 6mm) provided. In both groups, the lateral and medial posterior tibial slope was calculated before and after the operation with the help of the roentgenogram using markers on the plateau and the shaft. In addition, the direction and angular amount of rotation caused by osteotomy were calculated with the help of CT Results: While a significant difference was found between the changes in the slopes of the lateral and medial tibial plateaus before and after osteotomy in the 1st group, whose posterior cortex was removed more, (6.28 o and 1.49 o), the lateral tibial slope decreased by showing more changes than the medial. In the second group, there was no significant difference (5.76 o and 5.28 o) in the lateral and medial plateaus at a similar rate.1. While the proximal fragment was externally rotated in the group, it was determined that it internally rotated in 2 groups. Conclusion: We found that the lateral plateau slope decreased significantly more than the medial plateau in the group with greater posterior cortex aperture. The formation of this difference may be due to the fact that the intact hinge is in the anterolateral cortex and the spatial position of the lateral plateau anteriorly does not change after osteotomy and the plateau is stretched within itself. In addition, the axial rotation of the proximal fragment is outward in the osteotomy reducing the PTE angle and inward in the increasing osteotomy. This change was found to be compatible with the literature.