Serviks kanserinde nüks ile ilişkili olabilecek biyobelirteçlerin araştırılması
Investigation of potenti̇al biomarkers associated with relapse in cervical cancer
- Tez No: 929575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN YAPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Serviks tümörigenezi, tedavi yanıtın ve hastalık yinelemesi süreçlerinde etkili olabileceği öngörülen miRNA-136-5p ve miRNA-320a-3p ekspresyon seviyelerinin ölçümü, ekspresyon seviyelerinin klinik verilerle korelasyonu; böylece tedavi öncesinde, tedavi başarısızlığı ve hastalık yinelemesi açısından yüksek riskli hastaların tahmininde biyobelirteç olarak rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız miRNA-136-5p ve miRNA-320a-3p ekspresyon seviyelerinin serviks kanseri definitif kemoradyoterapi tedavisi sonrası hastalık gidişatını predikte etmedeki yerini araştıran ilk çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde serviks biyopsisi sonucunda serviks malignitesi saptanmamış olan 19 kontrol olgusunun ve serviks kanseri saptanarak kliniğimizde definitif kemoradyoterapi ile tedavi edilen 51 vakanın miRNA-136-5p ve miRNA-320a-3p ekspresyon seviyelerinin ölçülmüştür. Kontrol ve vaka grubunun ekspresyon seviyeleri karşılaştırılarak tümörigenezdeki yerleri incelenmiştir. Vakaların kinik parametreleri retrospektif olarak incelenmiş ve miRNA ekspresyon seviyeleri ile klinik sonuçların korelasyonu araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda kontrol grubuna göre serviks kanseri vakalarında miRNA136-5p'nın downregüle olduğu tespit edidi (kat değişimi: -3.06, p:0.000239). Serviks kanseri vakalarında tedavi sonrası 3-6 ayda yapılan klinik-radyolojik değerlendirmede tam yanıt elde edilenlere göre rezidü hastalık tespit edilenlerde miRNA-320a-3p ekspresyonunun 1.88 kat arttığı tespit edildi (p: 0.026400). Nüks vakalarla remisyonda izlenen vakalarının miRNA 136-5p ve miRNA320a-3p ekspresyon seviyeleri arasında istatistiksel anlamlı fark bulunumadı. Ancak, yapılan alt grup analizde ilk yinelemede lokorejyonel sınırlı nüks tespit edilen vakalarda remisyonda izlenen vakalara göre miRNA320a-3p ekspresyon seviyesinin 1.38 kat arttığı tespit edildi (p: 0.034134). Hastalık takip süresinin sonunda uzak metastaz geliştirmeksizin lokorejyonel sınırlı nükslerle izlenen vakalarda remisyonda izlenen vakalara göre miRNA320a-3p ekspresyon seviyesinin 2.56 kat arttığı tespit edildi (p: 0.000582). Sonuç: miRNA136-5p serviks kanseri tümörigenezinde downregülasyonu ile etkili olan bir biyobelirteçtir. miRNA-320a-3p ekspresyon seviyesinin artışı serviks kanseri definitif kemoradyoterapisi sonrası tedavi cevabı değerlendirmesinde rezidü hastalık riski ve takipte lokorejyonel sınırlı nüks gelişimi için prediktif bir biyobelirteç olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate the role of miRNA-136-5p and miRNA-320a-3p as a biomarker in cervical c tumorigenesis and in the pre-treatment prediction of high-risk patients in terms of treatment failure and relapse. Our study is the first to investigate the role of miRNA-136-5p and miRNA-320a-3p expression levels in predicting disease course after definitive chemoradiotherapy of cervical cancer. Materials and Methods: MiRNA-136-5p and miRNA-320a-3p expression levels were measured in 19 healthy controls and 51 cases treated with definitive chemoradiotherapy in our clinic with the diagnosis of cervical cancer. Correlation of measured expression levels with clinical outcomes was investigated. Results: In our study, miRNA136-5p was found to be downregulated in cervical cancer cases compared to the control group (fold change: -3.06, p: 0.000239). According to evaluation performed 3-6 months after the cervical cancer treatment, it was determined that miRNA-320a-3p was upregulated in those with residual disease compared to those with a complete response (fold-change:1.88, p: 0.026400). There was no statistically significant difference in expression levels of relapsed and remission cases. However, in the subgroup analysis for first recurrence patterns, it was determined that the expression level of miRNA320a-3p increased 1.38 times in cases with locoregional confined relapse compared to cases followed in remission (p: 0.034134). It was also determined that the expression level of miRNA320a-3p increased 2.56 times in cases that were followed with locoregional confined relapses without developing distant metastases throughout the follow up period compared to the cases followed in remission (p: 0.000582). Conclusion: miRNA136-5p is a biomarker that has role in cervical cancer tumorigenesis by its downregulation. The increase in miRNA-320a-3p expression level can be suggested as a predictive biomarker for residual disease after definitive chemoradiotherapy, and development of locoregional limited recurrence in cervical cancer.