Yetersiz kuyu ölçüleri için asansör kabini tasarımı
Design of elevator cabin for insufficient shaft dimensions
- Tez No: 929574
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Industrial Design, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, günümüzdeki hızlı şehirleşme ve dikey yapılaşma eğilimleriyle birlikte asansörlerin gelişim süreci ve özellikle yetersiz kuyu sorunlarına odaklanılmıştır. Asansör kabinlerinin tasarımı, analizi ve üretimi konusunda minimum ölçüleri esas alan bir yaklaşım benimsenmiştir. Asansörlerin genellikle insan ve yük taşımasından kaynaklanan güvenliğin önemi vurgulanmış, 2014/33/EU Asansör Yönetmeliği'ne uygun bir tasarımın temel noktalarına dikkat çekilmiştir. Bu bağlamda,“Minimum Ölçülerde Asansör Kabin Tasarımı”sorusuna cevap arayan bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Yetersiz kuyu ölçülerine uygun bir tasarım yapabilmek için tüm teknik ve yasal gereklilikler göz önünde bulundurularak, monocar yapısını esas alan bir kabin ve bileşenlerinin tasarımı yapılmıştır. Yapılan tasarım ile mevcut sistemlere kıyasla en az 600 mm olması beklenen kuyu dibi yüksekliği 150 mm'ye, en az 3400 mm olması beklenen son kat yüksekliği de 2600 mm'ye kadar düşürülmüştür. Yapılan tasarımın belirli yükleme durumları altında davranışını incelemek, kabinin güvenliğini ve performansını değerlendirmek için Sonlu Elemanlar Analizi (SEA) gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler ile tasarımın doğrulanmasının ardından çalışmanın yürütüldüğü firma tarafından tasarımın prototipi üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the development process of elevators, particularly focusing on the issue of insufficient pit dimensions, is examined in the context of the current trends of rapid urbanization and vertical construction. A design approach based on minimum dimensions has been adopted in the design, analysis, and production of elevator cabins. The importance of safety, particularly related to passenger and freight transportation in elevators, is emphasized, and the key points of a design compliant with the 2014/33/EU Elevator Directive are highlighted. In this context, a study aiming to address the question of“Minimum Dimensions in Elevator Cabin Design”has been conducted. To create a design suitable for insufficient pit dimensions, a cabin and its components were designed based on a monocar structure, taking all technical and legal requirements into account. With the proposed design, the pit floor height, which is expected to be at least 600 mm, was reduced to 150 mm, and the top floor height, which is expected to be at least 3400 mm, was reduced to 2600 mm, compared to existing systems. To investigate the behavior of the design under specific loading conditions and evaluate the cabin's safety and performance, Finite Element Analysis (FEA) was conducted. After the validation of the design through the analysis, the prototype of the design was produced by the company where the study was carried out.