Spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin çok yönlü liderlik yönelimleri ile iletişim becerilerinin incelenmesi
Examining the multifaceted leadership orientations and communication skills of high school students who do and do not do sports
- Tez No: 929576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma spor yapan lise öğrencileriyle spor ile ilgilenmeyen lise öğrencilerinin liderlik yönelimlerinin ve iletişim becerilerinin belirlenmesi amacını taşımaktadır. Araştırma evrenini Ankara ilinde eğitim gören lise öğrencileri oluşturmakta olup örneklemi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu Lisesi ve Çok Programlı Anadolu lisesi gibi okullarda eğitim gören ve kolayda örnekleme yöntemiyle çalışmaya dâhil edilen 630 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada veriler anket yöntemiyle toplanmış, toplanan verilerin analizinde bağımsız iki grup arasında anlamlı farkın olup olmadığının belirlenmesine ilişkin iki bağımsız grup arasındaki farklılıkları belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t testi uygulanmış, ikiden fazla grup arasındaki anlamlı farklılıkları incelemek içinse tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) kullanılmıştır. Çalışma kapsamında ulaşılan sonuçlar öğrencilerin çok yönlü liderlik yönelim ve iletişim becerileri düzeylerinin spor yapma durumlarına göre anlamlı şekillerde farklılaştığı ve spor yapan öğrencilerin yapmayanlara göre çok yönlü liderlik yönelimleri ve iletişim becerileri düzeylerinin yüksek olduğunu göstermektedir. Çalışmada ayrıca çok boyutlu liderlik yönelimleri ile iletişim becerileri düzeyi arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki ortaya çıkmış ve çok boyutlu liderlik yönelimlerinin iletişim beceleri düzeyini etkilediği belirlenmiştir. Genel olarak, literatürün çoğunluğu mevcut çalışmanın bulgularını desteklemekte ve çok boyutlu liderlik yönelimleri sergileyen liderlerin daha güçlü iletişim becerilerine sahip olma eğiliminde olduğunu öne sürmekte ancak bu iki yapı arasındaki ilişkinin çeşitli bağlamsal ve bireysel faktörlerden etkilenebileceğini ve bu ilişkinin nüanslarını ve sınır koşullarını tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtmek önemlidir. Sporun öğrencilerin liderlik ve iletişim becerilerini geliştirmedeki olumlu etkisi göz önünde bulundurularak, okullarda spor aktiviteleri daha fazla teşvik edilerek desteklenebilir. Ayrıca eğitim müfredatına liderlik ve iletişim becerilerini artıracak etkinlikler ve programlar entegre edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the leadership orientations and communication skills of high school students who are involved in sports and high school students who are not interested in sports. The population of the study consists of high school students studying in Ankara province and the sample consists of 630 high school students studying in schools such as Vocational and Technical Anatolian High School, Anatolian High School and Multi-Programmed Anatolian High School and included in the study by convenience sampling method. In the study, data were collected by questionnaire method, independent sample t test was applied to determine the differences between two independent groups in order to determine whether there is a significant difference between two independent groups in the analysis of the collected data, and one-way analysis of variance (One-way ANOVA) was used to examine significant differences between more than two groups. The results obtained within the scope of the study show that the multidimensional leadership orientation and communication skills levels of the students differ significantly according to their sporting status and that the multidimensional leadership orientation and communication skills levels of the students who do sport are higher than those who do not. The study also revealed a positive and significant relationship between multidimensional leadership orientations and communication skills level, and it was determined that multidimensional leadership orientations affect the level of communication skills. In general, the majority of the literature supports the findings of the current study and suggests that leaders who exhibit multidimensional leadership orientations tend to have stronger communication skills, but it is important to note that the relationship between these two constructs can be influenced by a variety of contextual and individual factors and that further research is needed to fully understand the nuances and boundary conditions of this relationship. Considering the positive impact of sport in developing students' leadership and communication skills, sport activities in schools can be further encouraged and supported. In addition, activities and programmes to enhance leadership and communication skills can be integrated into the educational curriculum.