Yeni bir işgücü ve yeni bir yaşam tarzı olarak dijital göçebelik
Digital nomadism as a new workforce and a lifestyle
- Tez No: 929610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERFİN VARIŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Dijital göçebelik, küreselleşme, teknolojik yenilikler ve esnek çalışma biçimlerinin etkisiyle modern iş yaşamında ve bireysel tercihlerde köklü değişimlere yol açmıştır. Bu tez, dijital göçebeliği bireylerin kimlik algıları, toplumsal etkileşimleri, iş-yaşam dengesi ve ekonomik etkiler bağlamında kapsamlı bir şekilde ele alarak, bu olgunun bireyler ve toplumlar üzerindeki çok katmanlı etkilerini araştırmaktadır. Çalışma, dijital göçebeliğin zamandan ve mekândan bağımsızlık, esneklik ve özerklik gibi temel dinamiklerini inceleyerek, bu yaşam biçiminin bireylerin özgürlük arayışlarını ve anlam arayışlarını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Dijital göçebelerin kültürel çeşitlilikle etkileşimleri, çevrim içi ve çevrim dışı topluluklarla bağlantıları, teknolojik araçların kullanımı ve toplumsal rollerini yeniden tanımlamaları gibi konular detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırmada, dijital göçebeliğin gig ekonomisi ve platform ekonomisi çerçevesinde iş gücü piyasasındaki yeri, ekonomik belirsizlikler, toplumsal eşitsizliklerin yeniden üretimi ve yerel topluluklarla kurulan etkileşimler derinlemesine analiz edilmiştir. Dijital göçebelik, bireylerin mekânsal esneklik kazanmasını sağlarken, aynı zamanda küresel iş gücü piyasasında yeni fırsatlar ve zorluklar yaratmaktadır. Çalışmada, dijital göçebeliğin kültürel farklılıkları deneyimleme, yerel ekonomilere katkıda bulunma ve bireylerin kimliklerini yeniden inşa etme süreçleri üzerindeki etkileri incelenmiş ve bu süreçlerin sosyolojik, ekonomik ve kültürel boyutları değerlendirilmiştir. Pandemi sonrası dönemde dijital göçebeliğin hızla yaygınlaşması, bu yaşam tarzının sürdürülebilirliğine ilişkin tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Literatürde tespit edilen boşlukları doldurma hedefiyle, dijital göçebeliğin sosyal adalet, fırsat eşitliği ve uzun vadeli etkileri ele alınmıştır. Bulgular, dijital göçebeliğin bireyler ve toplumlar üzerindeki etkilerinin yalnızca bir yaşam tarzından ibaret olmadığını, aynı zamanda çağdaş sosyoekonomik sistemlerin yeniden şekillenmesine katkı sağladığını göstermektedir. Bu bağlamda dijital göçebelik, modern toplumun dönüşümünü ve iş yapma biçimlerinin geleceğini anlamada kritik bir olgu olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital nomadism has become a transformative phenomenon in modern work life and individual preferences, driven by globalization, technological innovations, and the proliferation of flexible working practices. This dissertation explores digital nomadism in the contexts of individual identity perceptions, social interactions, work-life balance, and economic impacts, providing a comprehensive analysis of its multifaceted effects on individuals and societies. The study investigates the core dynamics of digital nomadism, such as time and space independence, flexibility, and autonomy, and examines how this lifestyle shapes individuals' quests for freedom and meaning. Key aspects such as digital nomads' interactions with cultural diversity, connections to online and offline communities, utilization of technological tools, and the redefinition of personal and professional roles are discussed in detail. The research delves into digital nomadism's role in the gig and platform economies, analyzing its place within the labor market, its inherent economic uncertainties, its potential to reproduce social inequalities, and its interactions with local communities. While enabling individuals to achieve spatial flexibility, digital nomadism also introduces new opportunities and challenges within the global labor market. The study evaluates how digital nomadism influences cultural exchange, contributes to local economies, and facilitates the reconstruction of individual identities, assessing these processes from sociological, economic, and cultural perspectives. The post-pandemic rise in the popularity of digital nomadism has sparked discussions about its sustainability, addressing questions of social justice, equity, and long-term viability. By filling gaps in the literature, this research highlights the critical role of digital nomadism in reshaping modern socioeconomic systems and work practices. Findings reveal that digital nomadism is not merely a lifestyle but a complex process that redefines contemporary society's structures and paradigms, offering new insights into the future of work and societal transformation.