Kurum ve çevre bütünleşmesinde halkla ilişkiler ve tanıtma faaliyetlerinin rolü: Türk Silahlı Kuvvetleri'nde uygulama örnekleri
  1. Tez No: 92962
  2. Yazar: BÜLENT DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
140 02ET Halkla İlişkiler; örgütün amaçlarını gerçekleştirmek ve toplumda olumlu bir izlenim bırakmak amacıyla yürüttüğü çalışmalardır. Büyük İskender'den bu yana yöneticiler halkla ilişkiler faaliyetlerini uygulamışlardır. Kurum yöneticilerinin toplumun istekleri doğrultusunda etkin çalışmalar yaparak kabul görmeleri, dolayısıyla kurumun sesini ve görüntüsünü çevresine duyurabilmesi halkla ilişkiler faaliyeti ile olmaktadır. Örgütlerin bu program çerçevesinde çevrelerine iletecekleri bilgi ve mesajların doğru olması önemlidir. Toplumdan gelen tepkilerin iyi değerlendirilmesi ile kurum çevre bütünleşmesi sağlanabilmektedir. Uygun teknik ve araçların seçimi halkla ilişkilerin etkinliğinde önemli rol oynamaktadır. Halkla ilişkiler programları ile yönetsel etkinliğin gerçekleştirilmesi toplumun destek ve işbirliği ile mümkündür. Örgüt çevre etkileşimi toplum yaşantısında her an var olduğuna göre, örgütün içinde bulunduğu her ortamda halkla ilişkiler, planlı ve programlı veya kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Planlı olarak düzenlenen halkla ilişkiler etkinliklerinde, çevre ile etkileşimde güven, destek ve beğeni ortamlarının yaratılması; inandırıcı, güvenilir ve doğru bir iletişim kurulması ile gerçekleşir. Etkin halkla ilişkiler programları sonucunda örgütte çalışanların ve toplumdaki bireylerin bağlılık duyguları da olumlu yönde gelişmektedir. İyi eğitilmiş uzman halkla ilişkiler personeli ile yapılan etkin ve yaygın bir halkla ilişkiler faaliyeti tüm alanlarda başarıyı artıracaktır.
Özet (Çeviri)
141 SUMMARY Public relations is another way of the achieving the goals of the organization and creating the positive impact of the organization on the public. It is not enough to procedure well-design products and services to be successful of the organizations, also it needs to communicate with the public and present how good the products and services are, by means of public relations function. It is important to provide true and reliable information to the public due to assessing the feedback from the people who buy the products or services, correctly. It is significant to inform with the correct tools and methodologies to implement the public relations. It's only possible to put into practice the Public Relations function by the help of the cooperation and the support of the society who buys and sells the products and services. Owing to the interaction between environment and the organization always exits; public relations are the natural result of the organization's operations. Successful public relations generating reliable environment with the customer can be formed by the planned and well-organized Public Relations function. Effective public relations lead to customer loyalty and also effective public relations increase the profitability of the organization by the help of expert public relation staff. !.,.. yUKSEKÖGRiTIMKDmiltt DOKÜMANTASYON MERKEZİ