Türk tezhip sanatında Yılmaz Özcan'ın yeri ve günümüze tekniğinin yansıması
  1. Tez No: 92963
  2. Yazar: BAHTINUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
ÖZET Türk Kültürünü yansıtan önemli belgelerden biri olan Tezhip sanatı kullanılan malzeme, araç - gereç, renk, kompozisyon ve motifler açısından, tarihsel dönemlerde farklılık göstermekte ve her dönemin kendine özgü özelliklerini taşımaktadır. Geçmişten günümüze kadar, Tezhip daima yazının elbisesi olmuş, tezhipsiz bir yazı asla düşünülmemiştir. Sanat tarihi kitapları incelendiğinde hemen her konuda geniş araştırmalara rastladığımız halde tezhip sanatı biraz ihmal edilmiş bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırma, Türk Tezhip Sanatı içerisinde Yılmaz Özcan'ın Yeri ve Günümüze Tekniğin Yansıması ve elde edilen sonuçlardan, çeşitli boyutlarda yararlanılması amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Yedi Bölümden oluşturulan araştırmanın birinci bölümünde, konunun tanımı, seçimi ve önemi araştırmanın amacı, sınırlılığı ile yöntemi hakkında ayrıntılı bilgi verilerek konu ile ilgili kaynaklar tarih sırasına göre özetlenerek sunulmuştur. İkinci bölümde, araştırmanın tarihsel gelişimi Cumhuriyet Dönemi öncesinde, Selçuklu Dönemi, Beylikler ve Osmanlı İmparatorluk Dönemi Cumhuriyet Dönemi Tezhip sanatı hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Tezhip hakkında genel bilgilere yer verilmiş.Tezhibin tanımı, önemi kullanılan araç-gereçler, tezhip çeşitleri, kullanılan motifler, renkler, teknikler, konular ve kompozisyon özellikleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, Tezhip sanatçısı Yılmaz Özcan'ın hayatı, eserleri tezhip özellikleri, tezhip sanatındaki yeri ve önemi vurgulanmıştır. Beşinci bölümde, Tezhip sanatçısı Yılmaz özcan'la ilgili yapılan araştırmada tesbit edilen Tezhip çalışmaları tek tek ele alınarak, örneklerin, boyutu, kullanılan malzeme, renk, konu, kompozisyon ve üslûp özelliklerini içeren gözlem formları, fotoğraf ve 1/1 çizimleri ile desteklenerek hazırlanmıştır.11 Altıncı bölümde, hazırlanan inceleme formlarında gözlenebilir özellikleri tablolara dökümleri yapılmış ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Yedinci bölümde ise, konu ile ilgili sonuçlar açıklanmış, elde edilen sonuçlar doğrultusunda gerekli öneriler sunulmuştur. Araştırma sırasında faydalanılan kaynaklar ise kaynaklar adı altında verilmiştir. Ekler kısmında, tezhipler için hazırlanan gözlem formu örneği, sanatçı Yılmaz Özcan'ın yapmış olduğu diğer çalışmalar, katıldığı yurt içi sergiler, fotoğraflara yer verilmiştir. Ayrıca sanatçımız Yılmaz Özcan'ın yapmış olduğu Tezhiplerden seçilen bir örnekten yararlanılarak günümüz Tezhip anlayışına uygun ürün tasarımlarının fotoğrafları yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Gilding art which is one of the significant certificates that reflect Turkish Culture, show differences in historical eras as regards to the materials, devices and tools used, their colors, compositions and motives and have their own characteristics of each era. From the part till our time, gilding has always been the clothing of literature and literature without gilding has never been thought of. When the books on history of art are examined, although we meet with vast surveys almost on every issue, gilding art comes out as a rathered neglected issue in front of us. This research has been planned and carried out to reflect the place of Yılmaz özcan and his technique within Turkish gilding art and to take advantage from the results obtained in various dimensions. In the first section of the research, which consists of seven sections, detailed information was given on the description of the issue, its selection and importance, the aim of the research, its limits and methods and the references related with the issue were summarized according to their date order. In the second section, information was given on the historical development of the research, before the Republic period, state - owned regions of Seljuks era, Ottoman Empire era and Republic era gilding art. General information on gilding was included in the third section, the description of gilding, its importance, the tools and devices used, gilding types, motives used, colors, techniques, themes and composition characteristics were explained. In the fourth section, the life of gilding artist Yılmaz Özcan, his essays, his gilding characteristics, his place and importance in gilding art have been emphasized. The fifth section, has been prepared, taking into account the gilding studies one by one gilded, related with the research on gilding artist YılmazIV Özcan, the dimensions of the samples, the materials, colors used, observation forms including their composition and style characteristic, by supporting them with photographs and 1/1 drawings. In the sixth section, the obserable characteristics in the examination forms prepared, were laid down in tables and the data obtained was evaluated. In the seventh section the results related with the issue was explained and in the direction of the results obtained, the necessary suggestions were presented. The references of which advantage were taken during the research, were indicated under the heading of References. At the Annexes section, the sample of observation form prepared for gilded essays, the other studies that artist Yılmaz Özcan carried out, the domestic exhibitions he participated in were included. Furthermore, by taking advantage of a sample chosen from gildings that our artist Yılmaz Özcan made, the photographs of products, which are compatible with the gilding understanding of our day were included.