Türkiye'de küçük çocuğu olan annelerle çevrimiçi olarak uygulanan etkileşimli kitap okuma müdahale programının etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of an interactive book reading intervention program applied online with mothers of young children in Turkey
  1. Tez No: 929621
  2. Yazar: ELİF ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL YENİAD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Ebeveynlere yönelik müdahale programları, bilgi, tutum ve becerilerini geliştirerek çocukların sağlıklı gelişimini desteklemeyi amaçlayan, uzun vadede ise çocuklarda sorunlar ortaya çıkmadan önlemeyi hedefleyen yaklaşımlar olarak tanımlanabilir. Geleneksel olarak yüz yüze uygulanan müdahale programları artan dijital teknolojilerin gelişimi ile çevrimiçi ortamlara taşınmıştır. Açımlayıcı karma desen olarak tasarlanan bu çalışmada, Çevrimiçi Anne-Çocuk Birlikte Kitap Okuma Müdahale Programının 2-3 yaş çocuğu olan annelerle uygulanabilirliği nicel ve nitel yollarla değerlendirilmiştir. Bunun için, anne bildirimine dayanan anketler, gözlemsel değerlendirmeler ve odak grup görüşmeleri kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 58 anne ve onların 23-36 aylık çocukları oluşturmuştur. Müdahale grubu anneleri, çocuklarıyla beraber diyaloğa dayalı kitap okuma müdahale programını Instagram üzerinden takip etmiş ve haftalık olarak uygulayıcı ile telefon görüşmeleri yapmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale uygulanmamıştır. Bulgular, programın anne bildirimine dayanan annelerin yetkinlik hissi ve kitap okumaya dair davranış ve görüşleri ile gözlemsel olarak değerlendirilen olumlu ebeveynlik davranışları ile zihin ve duygu durum ifadeleri içeren konuşmalarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim yaratmadığını göstermektedir. Ancak, odak grup görüşmeleri annelerin programı uygulanabilir ve yararlı bulduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar, programın çevrimiçi uygulanmasının avantajları ve zorlukları, örneklem kısıtlılıkları, çocuğun mizacı ve kültürel faktörler çerçevesinde tartışılmıştır. Çalışmanın bulguları gelecekteki çevrimiçi müdahale programlarının tasarımı, uygulanması ve değerlendirilmesine yönelik somut ve pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Parenting intervention programs can be defined as approaches aim to supporting children's healthy development by enhancing parents' knowledge, attitudes, and skills, and to prevent challenges in children in long term. Traditionally these intervention programs have conducted face-to-face; however, with the advancement of digital technologies these have transitioned to online platforms. This study tested the feasibility and effectiveness of the Online Mother-Child Book-Sharing Program with mothers of 2-3-year-old children through quantitative and qualitative methods. In this study, parent-reported surveys, observational assessments, and focus group interviews were conducted. It was designed as sequential explanatory mixed-methods study. The sample consisted of 58 mothers and their 23-36-month-old children. Mothers in the intervention group participated in a book-sharing intervention program with their children via Instagram, with weekly phone calls with the practitioner. The control group did not receive any intervention. The findings indicated that the program did not result in statistically significant changes in mothers' reports of perceived self-competence, book-sharing behaviors and views, or in observed positive parenting behaviors, and emotional and mental state talk. However, focus group interviews revealed that mothers found the online program feasible and beneficial. The results were discussed in the context of the advantages and challenges of online program delivery, sampling limitations, child temperament, and cultural factors. These implications of the study provide concrete and practical recommendations for the design, implementation, and evaluation of future online intervention programs.