Kardiyovasküler cerrahi geçiren hastalara uygulanan kalp yogasının uyku, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of cardiac yoga on sleep, depression and quality of life in patients undergoing cardiovascular surgery
  1. Tez No: 929622
  2. Yazar: KÜBRA KARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONAY GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, kardiyovasküler cerrahi geçiren hastalara uygulanan kalp yogasının uyku, depresyon ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü bu araştırma, Ocak 2023-Mayıs 2023 tarihleri arasında İzmir'de bir üniversite hastanesinin kalp damar cerrahi servisi ve yoğun bakım kliniğinde kardiyovasküler cerrahi girişim geçiren ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 60 hasta ile yürütüldü. Kalp yogası uygulama grubundaki hastalara (n=30) ameliyat sonrası 3. gün ve sonrasında 12. haftaya kadar günaşırı uygulama yapılırken, kontrol grubundaki hastalara (n=30) rutin bakımlar dışında herhangi bir girişim uygulanmadı. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Fizyolojik Parametreler”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)”,“BECK Depresyon Envanteri (BDE)”ve“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalite Ölçeği-Kısa Formu”ile toplandı. Verilerin analizinde uygun istatistiksel yöntemler kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalamasının 58,20±6,37 yıl olduğu, %63,3'ünün erkek, %43,3'ünün ilköğretim ve lise mezunu ve %50,0'inin emekli olduğu görüldü. Müdahale ve kontrol grubundaki hastaların %93,3'ünde kronik hastalık saptandı. Müdahale grubundaki hastaların uygulama sonrası uyku ve yaşam kalitesinin kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu, depresyon düzeyinin ise düşük olduğu saptandı. Müdahale grubunun ameliyattan sonra 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effects of cardiac yoga on sleep, depression and quality of life to patients undergoing cardiovascular surgery. Materials and Methods: This randomized controlled trial was conducted with 60 patients who underwent cardiovascular surgery in the cardiovascular surgery service and intensive care clinic of a university hospital in Izmir between January 2023 and May 2023 and met the inclusion criteria. The patients in the cardiac yoga group (n=30) applied every other day on the 3rd day after surgery and until the 12th week, while the patients in the control group (n=30) did not receive any intervention other than routine care. The research data were collected using the“Personal Information Form”,“Physiological Parameters”,“Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI)”,“BECK Depression Inventory (BDI)”and“World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form”. Appropriate statistical methods were used in the analysis of the data. Results: The mean age of the patients participating in the study was 58.20±6.37 years, 63.3% were male, 43.3% were primary and high school graduates and 50.0% were retired. Chronic disease was detected in 93.3% of the patients in the intervention and control groups.