İnsan sesi sentezlemenin tarihsel gelişiminde yapay zeka tabanlı şarkı söyleme uygulamalarının yeri; incelenmesi ve değerlendirilmesi
In the historical development of human voice synthesis the place of artificial intelligence based singing applications; examination and evaluation
- Tez No: 929623
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BURAK TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma yapay zeka tabanlı şarkı söyleme sesi sentezleyicilerinin doğallık, gerçeklik konularında hangi seviyede olduklarını belirlemeye odaklanmıştır. Söz konusu uygulamaların sayısı son yıllarda oldukça hızlı artmaktadır. Şarkı sesi sentezleyicilerinden elde edilen sentezlenmiş insan sesinin ölçme ve değerlendirmelerinin yapıldığı çalışmaların sayısının artması; bu yeni teknolojinin gelişmesine katkı sağlayabilir. Bu araştırma şarkı sesi sentezleme uygulamalarından alınan sonuçları dinamik ve spektral analizlerin yanı sıra dinleme testi ile ölçüp değerlendirmeyi; böylelikle literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Tez, öncelikle konuşma ve şarkı söyleme sesinin yapısını ve özelliklerini inceleyerek başlar. Daha sonra insan sesi sentezlemenin fizikselden elektroniğe ve yapay zeka tabanlı çalışmalara kadar kısa tarihçesine odaklanır. Çalışmada hem konuşma hem şarkı söyleme sesi sentezlemenin tekniklerinin açıklanmasının ardından dinamik analiz, spektral analiz ve dinleme testinden elde edilen sonuçlar irdelenir. Sonuçlar üzerinde yapılan tartışmadan sonra önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on determining the level of naturalness and realism of AI-based singing voice synthesizers. The number of such applications has been increasing rapidly in recent years. Increasing the number of studies that measure and evaluate the synthesized human voice obtained from singing voice synthesizers can contribute to the development of this new technology. This research aims to contribute to the literature by measuring and evaluating the results obtained from singing voice synthesis applications with dynamic and spectral analyses as well as listening tests. The thesis begins by examining the structure and properties of the speaking and singing voice. It then focuses on a brief history of human voice synthesis, from physical to electronic to AI-based studies. After describing the techniques of both speech and singing voice synthesis, the paper discusses the results obtained from dynamic analysis, spectral analysis and listening test. After a discussion of the results, it makes recommendations.