Yalın üretim geçiş sürecinin otomotiv ve endüstriyel motor sektörlerinde ısm ve mıcmac yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the transition process to lean manufacturing in the automotive and industrial motor sectors using ism and micmac methods
- Tez No: 929624
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Rekabetin giderek arttığı günümüz dünyasında işletmeler mevcut kaynakları en verimli şekilde kullanmayı ve müşterilere değer yaratmayı stratejik hedef olarak belirlemektedir. İşletmeler talep edilen ürün ve hizmetleri müşterilerin istedikleri zamanda, kalitede ve miktarda arz etmeleri rakiplerine göre rekabet avantajı elde etmelerini sağlamaktadır. Birçok işletme bu rekabet avantajını elde edebilmek amacıyla yalın üretim sistemini benimsemekte ve bu sisteme geçiş yapmaya başlamaktadır. Yalın üretim sistemi en güçlü maliyet azaltma ve verimlilik iyileştirme sisteminden birisi olsa dahi bir takım zorluklardan arınmış değildir. Yalın üretime geçiş çalışmalarında karşılaşılan zorluklar bu sisteme geçiş sürecini engellemektedir. İşletmelerde bulunan üst yönetimlerin en büyük hedefleri yalın üretim sistemine geçiş çalışmalarında karşılaşılan zorlukları belirlemek ve bunların önüne geçmektir. Bu araştırma çalışmasında otomotiv ve endüstriyel motor sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerde yalın üretime geçiş çalışmalarında karşılaşılan zorluklar Yorumlayıcı Yapısal Modelleme (ISM) ve Çapraz Etki Matrisi Çarpımının Sınıflandırmaya Uygulanması (MICMAC) yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında literatür taraması yapılarak 12 adet zorluk belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre otomotiv sektöründe işletmelerin en önem vermesi gereken değişkenlerin finansal kısıtlamalar ile kötü tesis planlaması ve yerleşimi olduğu görülmüştür. Endüstriyel motor sektöründe ise bu değişken eğitim/ öğretim eksikliği olmaktadır. Bu araştırma çalışması yalın üretime geçiş çalışmalarının başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için işletmelere yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world where competition is increasing, businesses set the strategic goal of using existing resources in the most efficient way and creating value for their customers. Businesses provide customers with the requested products and services at the time, quality and quantity they want, allowing them to gain a competitive advantage over their competitors. Many businesses are adopting the lean manufacturing system and starting to transition to this system in order to gain this competitive advantage. Although the lean manufacturing system is one of the most powerful cost reduction and efficiency improvement systems, it is not free from certain difficulties. The difficulties encountered in the transition to lean manufacturing hinder the transition process to this system. The biggest goals of the top management in businesses are to determine the difficulties encountered in the transition to the lean manufacturing system and to prevent them. In this research study, the difficulties encountered in the transition to lean manufacturing studies in businesses operating in the automotive and industrial engine sectors were analyzed using the Interpretive Structural Modeling (ISM) and Cross-Impact Matrix Multiplication to Classification (MICMAC) methods. Within the scope of the study, 12 difficulties were identified by conducting a literature review. According to the analysis results, it has been seen that the variables that businesses in the automotive sector should give the most importance to are financial constraints and poor facility planning and layout. In the industrial engine sector, this variable is lack of education/training. This research study provides a roadmap for businesses to successfully implement lean production transition studies.