Primipar annelerin emzirme öz-yeterlilik düzeyleri ile annelik özgüvenleri arasindaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between breastfeeding self-efficacy levels and maternal self-confidence of mothers giving first birth
  1. Tez No: 929632
  2. Yazar: BERNA ARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE TÜRK DELİBALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Primipar Annelerin Emzirme Öz-Yeterlilik Düzeyleri ile Annelik Özgüvenleri Arasındaki İlişkinin Belirlenmesi Bu çalışmada; primipar annelerin emzirme öz-yeterlilik düzeyleri ile annelik özgüvenleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı-ilişki arayıcı türde yapılan çalışma; 23 Ocak- 29 Kasım 2024 tarihleri arasında Kars Harakani Devlet Hastanesi Doğumhane ve Jinekoloji servisine başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 330 primipar anne ile yapılmıştır. Veri toplama araçları araştırmaya katılmayı kabul eden annelere araştırmacı tarafından anket formu ve ölçekler verilerek doldurmaları sağlanmıştır. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Postnatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği-Kısa Form”ve“Pharis Özgüven Ölçeği”kullanılarak toplanmış ve IBM SPSS Statistics Version 23 paket programı üzerinden analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan primipar annelerin emzirme öz yeterlilik puan ortalaması 53,83±7,658 ve özgüven puan ortalaması 47,78±7,582 olarak hesaplanmıştır. Yine çalışmaya katılan primipar annelerin Emzirme Özyeterlilik Ölçeği puanları ile Pharis Özgüven Ölçeği puanları arasındaki Pearson korelasyon katsayısı 0,562 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between the breastfeeding self-efficacy levels of primiparous mothers and their maternal self-confidence. The descriptive-correlation type of study was conducted with a total of 330 primiparous mothers who applied to the Maternity and Gynecology service of Kars Harakani State Hospital between January 23 and November 29, 2024 and agreed to participate in the research. The data collection tools were the survey form and scales given to the mothers who agreed to participate in the research by the researcher and they were filled out. The data were collected using the“Introductory Information Form”,“Postnatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form”and“Pharis Self-Confidence Scale”and analyzed using the IBM SPSS Statistics Version 23 package program. The mean breastfeeding self-efficacy score of the primiparous mothers participating in the study was calculated as 53.83±7.658 and the mean self-confidence score was calculated as 47.78±7.582. Again, the Pearson correlation coefficient between the Breastfeeding Self-Efficacy scale scores and the Pharis Self-confidence scale scores of the primiparous mothers participating in the study was found to be 0.562.