Bina projelerinin yalın inşaatında tampon yönetimiyle israf azaltımının bilgisayar simülasyonu yaklaşımı ile değerlendirilmesi
Assessment of waste reduction in lean construction of building projects through buffer management using a computer simulation approach
  1. Tez No: 929634
  2. Yazar: RAJAA ABUELAISH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
İnşaat projeleri, karmaşıklık ve değişkenlik özellikleriyle tanımlanır ve bu durum, planlama verimliliği, maliyet kontrolü ve genel performans üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Tampon yönetimi, değişkenliği azaltmada tanınmış bir yaklaşım olmasına rağmen, genellikle yalın inşaat prensipleriyle çelişkili olduğu şeklinde yanlış anlaşılmaktadır. Bu çalışma, inşaat projelerinde tampon yönetiminin atık azaltmadaki etkisini incelemek için karma yöntemli bir yaklaşım benimsemiştir. Değişkenliğin temel nedenlerini belirlemek amacıyla bir anket çalışması gerçekleştirilmiş, ardından yarı yapılandırılmış mülakatlar ile değişkenlik düzeyleri nicel olarak değerlendirilmiştir. Bu bulgular temelinde, en uygun kapasite tamponlarının seçimini ve bunların proje performansı ve atık azaltma üzerindeki etkisini analiz etmek için bir simülasyon modeli geliştirilmiştir. Sonuçlar, tampon yönetiminin değişkenlik nedenlerinin analizi ile birleştirilmesinin, proje performansını artırdığını ve atıkları minimize ettiğini göstermektedir. Simülasyon sonuçları, değişkenlik analizi temelinde yapılan doğru planlama ve tampon uygulamalarının verimliliği optimize ettiğini ve yalın inşaat hedeflerini desteklediğini vurgulamaktadır. Bu araştırma, tampon yönetiminin yalın inşaat çerçevelerine entegre edilmesi için bilimsel bir temel sunmakta ve sürdürülebilir ve verimli proje teslimi için stratejik bir araç olarak benimsenmesini teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
Construction projects are characterized by complexity and variability, which significantly impact planning efficiency, cost control, and overall performance. Buffer management is a recognized approach for mitigating variability; however, it is often misinterpreted as contradictory to lean construction principles. This study investigates the impact of buffer management on waste reduction in construction projects by employing a mixed-method approach. A questionnaire survey was conducted to identify key causes of variability, followed by semi-structured interviews to quantify variability levels. Based on these findings, a simulation model was developed to analyze the selection of optimum capacity buffers and their effect on project performance and waste reduction. The results demonstrate that integrating buffer management with an analysis of variability causes enhances project performance and minimizes waste. Simulation outcomes highlight that accurate planning and application of buffers, grounded in variability analysis, optimize efficiency and support lean construction objectives. This research provides a scientific foundation for embedding buffer management within lean construction frameworks, encouraging its adoption as a strategic tool for achieving sustainable and efficient project delivery.