Disiplinli zihin özellikleri açısından 2018 ve 2024 fizik dersi öğretim programları ile 9. sınıf fizik ders kitabının analizi
Analysis of the 2018 and 2024 physics curricula and the 9th grade physics textbook in terms of disciplined mind characteristics
  1. Tez No: 929639
  2. Yazar: MERVE CÖMERT ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAY DEMİRHAN İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmada, 2018 yılı ortaöğretim kademesi 9., 10., 11. ve 12. sınıf Fizik dersi öğretim programı kazanımları ve 2024 yılı ortaöğretim kademesi 9., 10., 11. ve 12. sınıf Fizik dersi öğretim programı öğrenme çıktıları ile 2024-2025 öğretim yılında kullanılmaya başlayan MEB 9. sınıf Fizik ders kitabının disiplinli zihin özellikleri açısından mevcut durumunu betimlemek amaçlanmaktadır. Fizik dersi öğretim programlarının ve ders kitabının incelenmesinde kullanılan disiplinli zihin özellikleri ölçüt alınarak Fizik dersi öğretim programları ve ders kitabı değerlendirilmiş, öğretim programları ile ders kitabına yönelik geribildirimde bulunulmuştur. Bu araştırma, betimsel yönteme göre kurgulanmıştır. 2018 ve 2024 Fizik dersi öğretim programları ile 9. sınıf Fizik ders kitabını disiplinli zihin özellikleri açısından incelemek için veri toplama yöntemlerinden doküman inceleme kullanılmıştır. Doküman incelemesi için araştırmacı tarafından“2018 Fizik Dersi Öğretim Programı Kazanımları İnceleme Formu”,“2024 Fizik Dersi Öğretim Programı Öğrenme Çıktıları İnceleme Formu”ve“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı İnceleme Formu”geliştirilmiştir. Doküman inceleme sonucunda elde edilen verilerin çözümlemesinde betimsel istatistiklerden frekans kullanılmıştır. Ayrıca disiplinli zihin özellikleriyle ilişkili bulunan kazanımlar, öğrenme çıktıları ve ders kitabındaki çalışmalardan örnekler sunulmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda doküman inceleme yoluyla elde edilen sonuçlar şu şekildedir: 2018 Fizik dersi öğretim programı kazanımları ve 2024 Fizik dersi öğretim programı öğrenme çıktılarında disiplinli zihin özelliklerinden yola çıkarak oluşturulan temalardan en fazla“Derinlemesine öğrenme”ve“Bilim insanı gibi düşünme”temalarının yer aldığı; en az“Disiplinlerarası bağlantı kurma”,“Günlük yaşamla bağlantı kurma”ve“Disiplinli yaşamaya güdülenme”temalarının yer aldığı sonucuna ulaşılmışır. 9. sınıf Fizik ders kitabında ise disiplinli zihin özelliklerinden yola çıkarak oluşturulan temalardan en fazla“Derinlemesine öğrenme”ve“Günlük yaşamla bağlantı kurma”temalarının yer aldığı; en az ise“Bilim insanı gibi düşünme”,“Disiplinlerarası bağlantı kurma”ve“Disiplinli yaşamaya güdülenme”temalarının yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda öğrenme çıktılarında ve ders kitabında disiplinli zihin özelliklerinin daha dengeli bir dağılım oluşturulacak şekilde yer alması önerilmektedir. Ayrıca öğretim programı ve ders kitaplarında; bilimsel tutumlara, disiplinlerası bağlantıların kurulmasına, içsel motivasyon unsurlarına, öğrenciyi kanıt kullanmaya, çözüm üretme ve proje geliştirmeye yönlendiren öğrenme çıktılarına ve çalışmalara daha çok yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to describe the outcomes of the 2018 high school Physics curriculum for grades 9, 10, 11, and 12, the learning outcomes of the 2024 high school Physics curriculum for the same grades as well as the current state of the 9th grade Physics textbook, introduced by the Ministry of National Education for use in the 2024–2025 academic year, in terms of the characteristics of a disciplined mind. The Physics curricula and the textbook were evaluated based on the characteristics of a disciplined mind used as criteria in their analysis, and feedback was provided regarding both the curricula and the textbook. The study was designed using the descriptive research method, as a data collection method, document analysis was used to examine the 2018 and 2024 Physics curricula and the 9th grade Physics textbook in terms of the characteristics of a disciplined mind. For the document analysis, the researcher developed the“2018 Physics Curriculum Outcomes Review Form,”the“2024 Physics Curriculum Learning Outcomes Review Form,”and the“9th Grade Physics Textbook Review Form”. In the analysis of the data obtained from the document review, frequency as a form of descriptive statistics was used. In addition, examples of the outcomes and learning objectives found to be related to the characteristics of a disciplined mind and also examples from the textbook activities were presented. The results obtained through document analysis in line with the aim of the study are as follows: It was found that, in the 2018 Physics curriculum outcomes and the 2024 Physics curriculum learning outcomes, the most frequently encountered themes based on the characteristics of a disciplined mind are“Deep learning”and“Thinking like a scientist”and the least frequently found themes were“Making interdisciplinary connections,”“Relating to everyday life,”and“Being motivated to live a disciplined life. The study also revealed that in the 9th grade Physics textbook, the most frequently found themes, based on the characteristics of a disciplined mind, were ”Deep learning“ and ”Relating to everyday life“ and the least frequently found themes were ”Thinking like a scientist“, ”Making interdisciplinary connections“, and ”Being motivated to live a disciplined life". Based on these results, it is recommended that the characteristics of a disciplined mind be more evenly distributed in the learning outcomes and the textbook. Additionally, it is suggested that the curriculum and textbooks place greater emphasis on learning outcomes and activities that promote scientific attitudes, establish interdisciplinary connections, encourage internal motivation, guide students to use evidence, and direct them towards problem-solving and project development.