A classification of constant ratio curves with respect to Quasi frame
Sabit oranlı eğrilerin Quasi çatısına göre sınıflandırılması
- Tez No: 929638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİN BÜYÜKKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde 3 – boyutlu uzaylarda bir eğrinin quasi çatısına göre karakterize edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın önemi; Öklid ve Minkowski uzaylarında Frenet ve Bishop çatısı gibi diğer çatılara göre daha kullanışlı bir çatı olan Quasi çatısının ele alınması ve bu çatıya göre regüler bir eğrinin sınıflandırılabilmesidir. Bu tez, dört bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümü olarak nitelendirilen birinci bölüm, çalışmanın genel hatlarını içermektedir. İkinci bölümde ise, çalışmanın devam eden bölümlerinde kullanılan temel tanımlar ve kavramlar sunulmaktadır. Üçüncü bölümde, 3 – boyutlu Öklid uzayında sabit eğriliklere sahip eğriler (W – eğrisi), N – sabit eğriler, T – sabit eğriler ve sabit oranlı eğriler Quasi çatısına göre ele alınmıştır ve bazı temel sonuçlar elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ise çalışma, 3 – boyutlu Minkowski uzayında ele alınarak genişletilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to characterize a curve in three – dimensional spaces according to the quasi frame. The significance of the study lies in addressing the quasi frame, which is more useful compared to other frames such as the Frenet and Bishop frames, and in classifying a regular curve based on this frame. The thesis consists of four chapters. The first chapter, referred to as the introduction, outlines the general framework of the study. The second chapter presents the basic definitions and concepts used in the subsequent sections of the work. In the third chapter, curves with constant principal curvature (W – curves), N – constant curves, T – constant curves, and constant ratio curves are examined according to the quasi frame, and some fundamental results are obtained. The fourth chapter expands the study to the three-dimensional Minkowski space.