Örgütlerin karar verme sürecinde halkla ilişkilerin önemi (TSK Mehmetçik Vakfı örneği)
- Tez No: 92964
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
123 ÖZET Toplumsal gereksinimlerin karşılanmasında çok önemli bir işleve sahip olan örgütleri açık bir sistem olarak kabul edip, örgüt yönetiminin karar verme ve uygulama süreçlerinde, halkla ilişkiler birimine vermiş oldukları önem, örgütün devamlılığı, varlığını sürdürebilmesi, verimliliğini artırabilmesinde, önemli bir etken olarak kabul edilmesiyle mümkündür. Çünkü, bir sistem olarak örgütün varoluş nedeni olan amaçlarına ulaşması, bu konuda sağlanacak olan düzenli ve eşgüdümsel ilişkilere bağlıdır. Bu düzenli ve eşgüdümsel ilişkilerin temelini, halkla ilişkiler biriminin, örgütün tepe yönetimine bağlı olması ve yönetimin aldığı kararlara katılması oluşturmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde örgütler çeşitli özellikleriyle tanımlanmakta, yapısı ve nitelikleri ile örgüt tipleri, yönetim ve örgütsel amaçlar araştırılmıştır. Daha sonraki bölümlerde Karar Verme, toplumsal bir süreç olarak karar verme, kararı etkileyen ve yardımcı olan etmenler sınıflandırılarak, Örgüt- Karar Verme-Halkla İlişkiler bağlamında, örgütün karar verme sürecinde halkla ilişkiler tartışılmıştır. Uygulama bölümü ile, konunun önemi vurgulanmış, somut olarak, örgütün karar verme sürecinde halkla ilişkilere verilen önem örnek kurum incelemesi ile örgüt yapısı, karar verme türleri, etmenler ve halkla ilişkiler uygulamaları, TSK Mehmetçik Vakfında yapılan örnek kurum incelemesi ile sonuca gidilmiştir. Sonuçta; TSK Mehmetçik Vakfında karar verme sürecinde halkla ilişkilere önem verildiği, karar mekanizması içinde yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
124 SUMMARY The organizations have an important role in satisfying social needs. The permanence of the organization, continuity of its existence, increase in its productivity may be possible by the importance given to the unit of public relations in decision and application processes of the administration of the organization by regarding the organization as an open system. For, achieving the aims of the organization which is the reason of the existence of the organization as a system depends on regular and coordinated relations that can be realized for achieving the aims. The coordination between the unit of public relations and the administration units of the organization and participation of the unit of public relations to the decision processes form the basis of the basis of these regular and coordinated relations. In following chapters, taking a decision, taking a decision as a social process the factors affecting and assisting the decision will be classified, within the organization taking a decision- public relations context public relations in decision process of the organization is discussed. In the applied chapter, the importance of the issue is stressed, a conclusion is made by the application realized in institution that have organization structure, ways of giving a decision and factors affecting the decision and use of applications in public relations. Consequently; The importance given to public relations in decision processes differs according to the structure of the organization, the types of the decisions. ^sss^iaiiwi,