Toplam verimli bakım ve bir sanayi işletmesinde uygulama
  1. Tez No: 92965
  2. Yazar: RIZA AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÜRETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
141 ÖZET TVB, son yıllarda geniş kitlelerin ilgi odağı haline gelmiştir. Bu kavram; sadece arızaları önlemekle kalmayıp, aynı zamanda üretim hatalarını, atıl kapasiteyi, kısa süreli duruşları ve buna benzer diğer problemleri azaltması şeklinde ifade edilebilen somut sonuçlar meydana getirmesi gibi bir çok sebepten dolayı önemli bir yönetim biçimi olmuştur. Sonuçta, çok daha yüksek düzeyde ekipman verimi elde edilmektedir. TVB ayrıca klasik yöntemlerin çözemediği problemleri de çözer. Kronik hataları azaltır ve ince ayar gereğini ortadan kaldırır. Buna ilaveten ekipman arızalarının sürekli izlenerek kontrol altında tutulabilmesini sağlayan bir yöntem oluşturur. TVB için getirilen kısa ve öz tanım; TVB'nin ekipmanı yeniden en uygun şartlara sahip kılmak ve iş ortamında gerekli değişiklikleri yaparak bu şartların sürdürülmesini sağlamak amacıyla yürütülen bir dizi faaliyet şeklindedir. Konu ile ilgilenenler için,“ekipmanda, insanların davranış biçiminde ve iş ortamında değişiklik yapılması”şeklinde üç kademeli yolu izlemesinin gerekliliği ve böylelikle işyerine yeni bir güç ve sağlamlık kazandırması tavsiye edilebilir. Bu yöntemin uygulanmasında, şirket üst yönetiminin tam desteği ve tüm çalışanların katılımı çok önemlidir. TVB'nin mutlak değerleri hedeflemekte olduğu, alışılmış tutum ve davranış biçiminin terk edilerek uzmanlaşmaya, yönelik bir davranış tarzının benimsenmesi, bakım ve üretim personelinin beceri düzeylerini yükseltmek için tasarlanmış eğitim sistemlerinin oluşturulmasına ihtiyaç gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Sıfır arıza ve sıfır hata hedeflerine ulaşılması için münferit iyileştirmelerin yanısıra günlük muayene, yağlama ve hassasiyet kontrollerini içeren bir bakım programı uygulamaya alınmalı; adı geçen hedeflere ulaşılabilmesi için kullanıcı bakım ve bakım departmanı faaliyetleri birbiri ile yakın işbirliği içinde olmalıdır.142 Son yıllarda ülkemizde de TVB'nin önemi anlaşılmış, özellikle Pirelli, Brisa, Kordsa, Netaş ve Arçelik olmak üzere birçok firmada uygulanmaya başlanmıştır. Araştırmamızın ilk iki bölümünde TVB hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde ise, TVB felsefesi tam anlamıyla uygulandığı takdirde, gerçekten şaşırtıcı derecede başarılı sonuçlar alındığı Pirelli A.Ş. 'indeki TVB çalışmaları ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
143 ABSTRACT TPM has been a focus of interest for many people in recent years. This concept has become an essential management style because of its capability to produce certain concrete results such as preventing the breakdowns; reducing the production defects, idle capacity and short term stops as well as similar other problems. As a result, it is possible to have equipment productivity at much higher levels. TPM also solves the problems that conventional methods are unable to solve. It decreases chronical faults and removes the need of detailed setting. In addition, it constitutes a method, which enables to keep the equipment breakdowns under control by continually observing them. The brief definition for TPM is that it is a series of activities aiming to keep the equipment in the best condition and to keep these conditions in action by making the necessary adjustments in the work environment. For the ones interested in the idea, it is advised to follow the three-step-route that includes“making changes in the equipment, in the manners of people and in the work environment”. In this way it is possible to add new energy and strength to the business. In the application of this method, it is of high importance to gain the support top management as well as the participation of all workers. It is concluded that TPM aims absolute values, adapts an expertise attitude by abandoning conventional behaviours and attitudes. It is also necessary to train the production personnel. A new program which includes daily inspection, greasing and sensitivity is needed in order to reach the target of no breakdown and no fault besides the individual improvements. User maintenance activities and the activities of the maintenance department must be in close coordination to accomplish the best results.141 In recent years the importance of TPM has been understood in our country and it began to be carried out in many firms especially in Pirelli, Brisa, Kordsa, Netaş and Arçelik. In the first two chapters of the research, information about TPM is given. And in the last chapter, with the help of TPM applications in Pirelli it is revealed that when the TPM philosophy is fully understood and carried out, amazingly successful results can be attained. KURULU