Evaluation factors affecting esco market development
Evd pazarinin gelişimini etki̇leyen faktörlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 929651
  2. Yazar: ŞAHİN BARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÇOMU YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Enerji Verimlilik Danışmanlık (EVD) firmalarının gelişimi, küresel enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılmasında hayati bir öneme sahiptir. Ancak, piyasası, özellikle gelişmekte olan piyasalarda finansal kısıtlamalar, mevzuat boşlukları, sınırlı müşteri farkındalığı ve az gelişmiş teknolojik altyapı gibi önemli engellerle karşı karşıyadır. Bu engeller, politika yapıcıların etkili stratejiler geliştirmesini ve işletmelerin piyasa taleplerine uyum sağlamasını zorlaştırmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki konut projeleri için EVD pazarının gelişimini etkileyen faktörleri, ülkenin kendine özgü ekonomik ve düzenleyici dinamiklerini dikkate alarak incelemektedir. Hukuki, finansal, sektörel, teknik ve müşteri özelliklerinin etkilerini araştırmak üzere kavramsal bir model geliştirilmiştir. Türk EVD sektöründen 41 profesyonelin katıldığı anket verileri, Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılarak analiz edilmiştir ve sınırlı örneklem büyüklüğüne rağmen değerli bulgular elde edilmiştir. Bulgular, müşteri özelliklerinin EVD pazarının gelişiminde en büyük etkiye sahip olduğunu ortaya koymuş, sektörün talep odaklı yapısını vurgulamıştır. Finansal faktörler, özellikle finansman kuruluşlarının desteği, müşteri katılımını şekillendirmede kritik bir rol oynamıştır. Ancak, hukuki, sektörel ve teknik faktörlerin doğrudan etkisi sınırlı kalmış,“Enerji Tasarrufu Ölçme Altyapısı”ise düşük etkisi nedeniyle modelden çıkartılmıştır. Bu çalışma, Türkiye'de EVD pazarının büyümesini desteklemek için yasal çerçevelerin, doğru finansal mekanizmaların ve hedefe yönelik müşteri farkındalık kampanyalarının önemini vurgulamaktadır. Teorik katkılar, EVD pazarını etkileyen değişkenleri tanımlarken, pratik öneriler arasında düzenlemelerin geliştirilmesi, müşteri farkındalığının arttırılması ve finansman erişiminin kolaylaştırılmasını içermektedir. Bu çalışma, bulguları teorik çerçevelerle birleştirerek politika yapıcılar, uygulayıcılar ve araştırmacılar için değerli içgörüler sunmakta ve gelişmekte olan piyasalarda yapılacak gelecekteki çalışmalar için yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The development of Energy Service Companies (ESCOs) is vital for addressing global energy efficiency and sustainability challenges. However, the ESCO market faces significant barriers, such as financial constraints, regulatory gaps, limited client awareness, and underdeveloped technological infrastructure, particularly in emerging markets. These challenges hinder policymakers from formulating effective strategies and businesses from adapting to market demands. This study examines factors influencing ESCO market development for residential projects in Turkey, focusing on its unique economic and regulatory dynamics. A conceptual model explored the impact of legal, financial, market-related, technical, and client characteristics. Structural Equation Modeling (SEM) analyzed survey data from 41 Turkish ESCO professionals, providing valuable insights despite the small sample size. The findings revealed that client characteristics had the greatest influence on ESCO market development, emphasizing the demand-oriented nature of the Turkish market. Financial factors, particularly support from financing organizations, also played a critical role. However, the direct impact of legal, market-related, and technical factors was limited, with“Energy Saving Monitoring Infrastructure”excluded for its minimal influence, reflecting underutilized advanced technologies in Turkey. This study underscores the importance of clear legal frameworks, robust financial mechanisms, and targeted client awareness campaigns in fostering ESCO market growth in Turkey. Theoretical contributions identify key variables influencing the ESCO market, while practical recommendations include enhancing regulations, enhancing client awareness, and improving financing access. This study integrates findings with frameworks, providing insights for policymakers, practitioners, and researchers, and paving the way for future studies in emerging markets.