Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi binasında çalışma ortam koşullarının ve hasta bina sendromu ögelerinin değerlendirilmesi
Assessment of sick building syndrome, working environment conditions and components in Hacettepe University Faculty of Dentistry
  1. Tez No: 281256
  2. Yazar: AHMET ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Halk Sağlığı, Dentistry, Public Health
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde kapalı ortam hava kalitesini değerlendirmek ve Hasta Bina Sendromu (HBS) yakınmalarının sıklığını tespit etmek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipte bir araştırma olup, araştırmanın evreni Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde çalışanlardan oluşmaktadır. Araştırmada katılımcıların sosyodemografik verilerini ve hasta bina sendromu ile ilgili semptomları saptamaya yönelik 58 sorudan oluşan bir anket ve gözlemleri için 31 maddelik değerlendirme formu kullanılmıştır. Eş zamanlı olarak İSGÜM personeli tarafından çalışma ortamını etkileyen bazı fiziksel faktörlerin: WBGT; Wet Bulb Globe Temperature değeri, bağıl nem, aydınlatma, gürültü, elektromanyetik alan ve kimyasal faktörlerin(CO ; karbon monoksit, CO2;karbondioksit, metilmetakrilat, gravimetrik toz, silis, kloroform, etanol,1-propanol,2-propanol, formaldehit, fosforik asit, asetik asit, amonyak, uçucu organik bileşikler ağır metaller düzeyleri saptanmıştır. Gürültü değeri tüm çalışma ortamlarında kapalı ortam limit değeri olan 45 dB'in üzerinde çıkmıştır. Elektomanyetik alan 2 çalışma ortamında sınır değerin üzerinde çıkmıştır. Öğrenci ve protez laboratuarlarında toz ve silis miktarı limit değerin üzerinde çıkmıştır. Film Banyo Odası'nda amonyak ve asetik asit miktarı; Lemi Berger Laboratuarı ve Ergün Aydınlık Laboratuarı, Preklinikler 1 ve 2, Protez Laboratuarı 1 ve 3'de metilmetakrilat miktarı; Endodonti Anabilim dalında formaldehit miktarı; Ergün Aydınlık Laboratuarı'nda döküm sonrası krom ve bakır miktarı; Protez Laboratuarı 2'de krom miktarı sınır üzerinde tespit edilmiştir.. Katılımcılarda son üç ay içinde her hafta en az bir genel, bir mukozal ve bir deri semptomunun varlığının olması hasta bina sendromu olarak tanımlanmıştır. Rinit, farenjit, sinüzit ve astım olmadığı belirlenen kişiler Hasta Bina Sendromu bulunup bulunmaması yönünden değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmaya katılan kişiler, semptomlardan en sık olarak % 71,2 (77 kişi) genel kas-eklem ağrısı ikinci sırada %59,2 (64 kişi) ile uyuklamadan yakınmaktadır. Üçüncü sırada %68,3'si (63 kişi) huzursuzluk stres ve baş ağrısıdan şikayet etmektedir. Çalışmanın sonucunda, daha önceden mevcut herhangi bir hastalığı olmayan katılımcıların %56'sında (56 kişi) HBS tespit edilmiş olup, %44'ünde (37 kişi) HBS tespit edilmemiştir. Bu çalışmada kapalı ortam hava kirleticilerinden etkilenimin daha fazla olacağı düşünülerek kapalı ortamda kalma süresine göre HBS sıklığına bakılmış ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to evaluate indoor air quality and sick building syndrome (SBC) of building of Hacettepe University Faculty of Dentistry and find the frequency of complaints about SBS . This study is a descriptive research, , universe consists of the staff at the Faculty of Dentistry Faculty of Hacettepe University. For determining participants' socio-demographic data about the symptoms of sick building syndrome questionnaire consisting of 58 questions for observations 31-item evaluation form were used.At the same time, some physical factors affecting the working environment: WBGT ;Wet Bulb Globe Temperature value, relative humidity, lighting, noise, electromagnetic fields and chemical factors (CO; carbon monoxide, CO2 ;carbon dioxide, methylmethacrylate, gravimetric dust , silica, chloroform, ethanol ,1-propanol ,2-propanol, formaldehyde, phosphoric acid, acetic acid, ammonia, volatile organic compounds, heavy metals levels were determined by the staff of ISGUM.Noise value of the whole work environment has on the indoor limit value of 45 dB. Electromagnetic environment of the 2 study has been on the limit value. Students and prosthetic laboratories, the amount of silica dust and was on the limit value.The amount of ammonia and acetic acid Dental film Bath Room; the amount of methylmethacrylate in Lemi Berger, Laboratory and Ergun Aydınlık Laboratory, Preclinics 1 and 2, Denture Lab 1 and 3, the amount of formaldehyde in Department of Endodontics , the amount of chrome and copper after casting in Ergun Aydınlık Lab , Denture Lab 2, the amount of chromium was found on the limit value. The presence of at least one of a mucosal and skin symptoms for participants in every week of last three have been described as sick building Syndrome. Rhinitis, pharyngitis, sinusitis and asthma that have been evaluated in terms of the availability of persons Sick Building Syndrome. People who participated in the study, the most common symptoms in 71.2% (77 people), general muscle-joint pain 59.2% in second place (64 people) and complained drowsiness. Third symtom is 68.3% percent (63 people) headache stress and discomfort.. The result of this study, from the participants that have any pre-existing disease, % 56 (56 people) SBS were detected in 44% (37 people) of SBS has not been detected. In this study, in mind by the time of exposure of indoor air pollutants from the indoor environment would be more cared. Working time and frequency of SBS was a significant relationship.