Canlı böbrek verici hastalarında preoperatif psikiyatrik görüşmenin, perioperatif ve postoperatif etkileri
The preoperative psychiatric consultation in live kidney donor patients and its perioperative and postoperative effects
  1. Tez No: 929652
  2. Yazar: ALİ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Böbrek nakli, SDBY olan hastalar için yaşam kalitesini artırmak, sağlıklı ve uzun yaşam süresi sağlamak ve diyaliz ihtiyacını ortadan kaldırmak için etkili bir tedavi yöntemidir. Ancak bu süreç, yalnızca fiziksel ve psikolojik iyileşmeyi değil aynı zamanda psikolojik olarak uyum da gerektiren uzun bir süreçtir. Böbrek nakli hem donör hem de alıcı açısından büyük bir stres nedenidir. Donörlerin, özellikle preoperatif dönemde yaşadıkları psikolojik stres, cerrahi sürecin ve iyileşme döneminin seyrini değiştirebilir. Bu çalışma, böbrek donörlerinde preoperatif anksiyeteye yönelik çeşitli yöntemler ile yapılan müdahalenin intraoperatif ve postoperatif hemodinamik parametreler, postoperatif ağrı skoru ve klinik sonuçlar üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu prospektif çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Transplantasyon ve Robotik Cerrahi Merkezinde 1 Kasım 2023 – 1 Kasım 2024 tarihleri arasında canlıdan böbrek donör cerrahisi geçiren ASA-1 ve ASA-2 toplam 123 yetişkin hasta dahil edilmiştir. Hastaların verileri, hastane bilgi yönetim sistemi ve arşiv taraması yoluyla elde edilmiştir. Preoperatif döneme ait veriler, hastaların anestezi ve cerrahi öncesi anamnez kayıtlarından; intraoperatif veriler, ameliyathane ortamında kayıt altına alınan anestezi değerlendirme ve takip formlarından; postoperatif veriler ise hastane servis yatışı sırasında tutulan hasta takip formlarından derlenmiştir. Hastalar rastgele 2 grubu ayrılmış olup, kontrol grubunda hastaların demografik verileri, operasyon öncesi hemodinamik parametreleri ve BECK anksiyete skorları, anestezi indüksiyonu öncesi hemodinamik parametreler(kan basıncı, nabız, SpO₂), postoperatif hemodinamik parametreler, BECK anksiyete skorları, VAS ağrı skorları, komplikasyonlar ve analjezik ve anti-emetik ilaç ihtiyacı ve dozları ve operasyon öncesi sonrası laboratuvar değerleri (lökosit, NLR, MPV, CRP, glukoz) kayıt altına alınmıştır. Müdahale grubuna ise kontrol grubu ile aynı 80 parametreler kayıt altına alınmış ve operasyondan yaklaşık 1 saat önce servis yatışında psikiyatrist eşliğinde yaklaşık 15 dakika süren psikiyatrik görüşme yapılmıştır. Bu süreçte, hasta ile sohbet edilmiş, anksiyete hakkında bilgilendirme yapılmış ve diyafram nefes egzersizi ile imajinasyon temelli anksiyete azaltıcı bir uygulama yapılmıştır. Çalışmamızda kontrol (n=63) ve müdahale (n=60) grubu olmak üzere toplam 123 hasta incelendi. 2 grup arasında demografik veriler açısından anlamlı fark görülmedi. Müdahale grubunda postoperatif 24. ve 48.
Özet (Çeviri)
Kidney transplantation is an effective treatment method for patients with end-stage renal disease, aiming to improve quality of life, provide a healthy and prolonged lifespan, and eliminate the need for dialysis. However, this process involves not only physical and psychological recovery but also requires psychological adjustment. Kidney transplantation is a significant source of stress for both the donor and the recipient. The psychological stress experienced by donors, especially during the preoperative period, can alter the course of the surgical process and recovery phase. This study was conducted to assess the effects of preoperative anxiety levels in kidney donors on intraoperative and postoperative hemodynamic parameters, postoperative pain scores, and clinical outcomes. This prospective study included a total of 123 adult patients classified as ASA-1 and ASA-2 who underwent living kidney donor surgery at the Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Transplantation and Robotic Surgery Center of Akdeniz University Faculty of Medicine between November 1, 2023, and November 1, 2024. Data from the patients were obtained through the hospital information management system and archive review. Preoperative data were collected from the patients' anesthesia and surgical preoperative history records; intraoperative data were obtained from anesthesia evaluation and monitoring forms recorded in the operating room; postoperative data were gathered from the patient follow-up forms kept during the hospital stay. The patients were randomly divided into two groups. In the control group, the patients' demographic data, preoperative hemodynamic parameters, and BECK anxiety scores, hemodynamic parameters before anesthesia induction (blood pressure, heart rate, SpO₂), postoperative hemodynamic parameters, BECK anxiety scores, VAS pain scores, complications, analgesic and antiemetic drug requirements and dosages, and preoperative and postoperative laboratory values (leukocytes, NLR, MPV, CRP, 82 glucose) were recorded. In the intervention group, the same parameters were recorded as in the control group, and approximately 1 hour before the operation, a psychiatric consultation lasting about 15 minutes was performed by a psychiatrist during the ward admission. During this process, a conversation was held with the patient, information about anxiety was provided, and a diaphragmatic breathing exercise along with an imagination-based anxiety reduction application was conducted. In our study, a total of 123 patients were examined, with 63 in the control group and 60 in the intervention group. No significant difference was observed between the two groups in terms of demographic data.