Radyoloji kliniğinden MR ve BT istemi yapılan ancak istenen tetkikleri yaptırmayan hastaların, demografik değişkenlere göre sınıflandırılması ve yaptırmama nedenlerinin araştırılması
Classification of patients who requested MRI and CT from the radiology clinic but did not have the requested examinations, according to demographic variables and investigation of the reasons for not having them
- Tez No: 929664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURHAN ŞALVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Radyolojik tetkikler sağlık hizmetlerinde, bir çok hastalığın teşhis edilmesinde, tedavi süreçlerinin izlenmesinde ve erken tanı konusunda büyük önem arz etmektedir. Bu tanı ve tedavi sürecinde bir çok radyolojik görüntüleme yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında Manyetik Rezonans (MRG) ve Bilgisayarlı Tomografi (BT) hastalıkların tanısında, ayrıntılı değerlendirmede, kısa ve uzun dönem takiplerde sıklıkla kullanılmaktadır. Klinik hekimlerin istemiş olduğu bu tetkikler tanı ve tedavi sürecinde nasıl bir yol izleyeceği hususundaki katkısı reddedilemez bir gerçektir. Bu çalışamada Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 01/01/2022 – 31/12/2022 tarihleri arasında Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi otomasyon sistemi üzerinden MRG ve BT istemi yapılan ancak tetkiklerini Maltepe Üniversitesi Hastanesinde yaptırmayan tüm hastalar üzerinde bir araştırma yapılacaktır. 2022 yılı içerisinde Maltepe üniversitesi otomasyon sisteminde kayıtlı 1477 MRG, 1065 adet BT tetkiki istenmiş, ancak istenmiş olan bu tetkiki bulunduğu hastanede yaptırmayan hastalar bulunmaktadır. Bu hastaların tümü araştırma sürecinde incelenecek olup, toplamda 2542 adet MRG ve BT tetkiki araştırmamızı içerisinde dahil edilecektir. Belirlenen tarihler arasında klinik hekimler tarafından gerekli görülerek istemi yapılmış, ancak tetkik edilmemiş radyolojik isteklerin analiz edilmesi ve tetkik edilmeme nedenlerinin araştırılacak; tetkiklerinin yaptırmayan hastaların yaş, cinsiyet, sosyal güvence vb. demografik özelliklerinin belirlenerek hangi sebeplerden ötürü ve hangi tip ve klinik hastalarının tetkikleri gerçekleştirmediği tablolar halinde oluşturulacaktır. Toplanan bu bilgiler ışında tetkik edilemeyen hastaların gerekçeleri belirlenecek olup, bu veriler ışında ileri dönemde hastaların tetkiklerinin doğru zaman ve düzende yaptırabilmeleri için nedenlere karşı düzeltici ve geliştirici önlemlerin alınmasını katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Radiological examinations are of great importance in healthcare services, in diagnosing many diseases, monitoring treatment processes and early diagnosis. There are many radiological imaging methods in this diagnosis and treatment process. Among these methods, Magnetic Resonance (MRI) and Computed Tomography (CT) are frequently used in the diagnosis of diseases, detailed evaluation, and short and long-term follow-up. It is an undeniable fact that these tests requested by clinicians contribute to the diagnosis and treatment process. In this study, a research will be conducted on all patients who requested MRI and CT through the Maltepe University Faculty of Medicine automation system between 01/01/2022 and 31/12/2022 at Maltepe University Faculty of Medicine Hospital, but did not have their examinations done at Maltepe University Hospital. In 2022, 1477 MRI and 1065 CT examinations registered in the Maltepe University automation system were requested, but there are patients who did not have this examination performed in the hospital where they were located. All of these patients will be examined during the research process, and a total of 2542 MRI and CT scans will be included in our research. Radiological requests that were deemed necessary but not examined by clinicians within the specified dates will be analyzed and the reasons for not being examined will be investigated; Age, gender, social security, etc. of patients who do not have their examinations. Demographic characteristics will be determined and tables will be created for which reasons and which types and clinic patients do not perform the examinations. Based on this information collected, the reasons for patients who cannot be examined will be determined, and it is thought that this data will contribute to taking corrective and developmental measures against the reasons so that patients can have their examinations done at the right time and order in the future.