Türkiye'de yaşlılara yönelik sosyal politikalar ve kurumsal bakım: Kırklareli Huzurevi örneği
Social policies and institutional care of the elderly in Turkey: The case of Kırklareli Nursing Home
  1. Tez No: 929668
  2. Yazar: ASLIHAN KÜBRA MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Yaşlanma süreci, bireylerin hayatları boyunca çekinerek baktığı bir dönemi ifade etmektedir. Bunun sebepleri arasında yaşayacakları fiziksel, sosyal ve psikolojik kayıplar yaşamayı beraberinde getirmesi gösterilebilir. Yaşlılıkla birlikte, bireylerin yaşadığı kayıplar, sosyal yaşamdan çekilme, aile bireylerini kaybetme ile gelen yalnızlık, fiziksel yetkinliklerini kaybetme ile bakıma muhtaçlık durumunun beraberinde gelmesi literatürde önemli bir yer edinmiş ve mevcut durumu korumaya ve önlemeye yönelik politikaların üretilmesine sebep olmuştur. Çalışmanın amacı, yaşlılık ve yaşlanma kavramını açıklayarak, Dünya üzerinde bulunan toplumlarda aile yapıları, aile içinde yaşlının konumunu ve yaşlılara yönelik bazı sosyal politikaların yeterliliğini tartışmaktır. Bu sebeple çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde aile, yaşlılar ve sosyal koruma başlığı altında farklı toplumlar ve tarihsel süreç içerisindeki değişimleri açıklanmıştır. İkinci bölümde kavramların daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla teoriler, kuramlar ve politikalar açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise alan araştırması, Kırklareli Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yaşayan yaşlı bireyler ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmış ve yaşlı bireylerin kurum hizmeti aldıkları süreç içerisindeki günlük yaşantıları temel alınmış, bu doğrultuda kurum bakım hizmetinin uygulamadaki etkinliği konusu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aging process represents a period that individuals look at with hesitation throughout their lives. One of the reasons for this may be that it brings about physical, social and psychological losses. The losses that individuals experience with old age, withdrawal from social life, loneliness that comes with losing family members, loss of physical competence and need for care have gained an important place in the literature and have led to the production of policies to protect and prevent the current situation. The aim of the study is to explain the concept of old age and aging, to discuss family structures in societies around the world, the position of the elderly within the family and the adequacy of social policies for the elderly. For this reason, the study consists of three sections. In the first section, different societies and their changes in the historical process are explained under the title of family, elderly and social protection. In the second section, theories, theories and policies are explained in order to better understand the concepts. In the third and last section, field research, semi-structured interviews were conducted with elderly individuals living in the Nursing Home Elderly Care and Rehabilitation Center affiliated to the Kırklareli Family and Social Services Directorate, and the daily lives of elderly individuals during the process they receive institutional services were taken as a basis, and in this direction, the effectiveness of institutional care services in practice was discussed.