Sürdürülebilir girişim fırsatlarının tanımlanmasına ilişkin bir model önerisi
A proposed framework for identifying sustainable entrepreneurial opportunities
  1. Tez No: 929670
  2. Yazar: ONUR ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL TOKATLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Sürdürülebilir girişim fırsatlarının tanımlanması, kâr elde ederken sosyal ve çevresel değer yaratmaya odaklanan sürdürülebilir girişimciliğin önemli bir parçasıdır. Sürdürülebilir gelecek misyonuna sürdürülebilir iş modelleriyle katkıda bulunan girişimcilerin ekonomik, sosyal ve çevresel sorumluluğu, küresel ölçekte yaygınlaşan afet ve salgınlar da göz önünde bulundurulduğunda, büyüktür. Söz konusu sorumluluğun önemi bilinmesine karşın literatürde sürdürülebilir girişim fırsatlarının tanımlanmasına yol açan faktör ve süreçleri açıklamayı amaçlayan model sayısı oldukça sınırlıdır. Literatürdeki sınırlılık ve araştırma çağrılarından hareketle“Sürdürülebilir girişimciler sürdürülebilir girişim fırsatlarını nasıl tanımlamaktadır?”sorusuna odaklanan bu tez çalışmasıyla sürdürülebilir iş modeli uygulayan girişimlerin ekonomik, sosyal ve çevresel değer yaratma yolunda girişim fırsatlarını tanımlama süreçlerini kavramsallaştırmak amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda keşifsel bir araştırma gerçekleştirilmiş, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak Türkiye'de 9 farklı sektörde faaliyet gösteren 16 sürdürülebilir girişimciden nitel veri toplanmıştır. Gömülü Teorinin sistematik prosedürü uygulanarak MAXQDA 24 Analytics Pro programıyla kodlanan ve görselleştirilen veriler, sürdürülebilir girişimcilerin girişim fırsatlarını tanımlama sürecinde 17 faktörün etkili olduğunu ortaya koymuş; deneyim, kişilik, sürdürülebilirlik yönelimi, problem, etkileşim ve analizden oluşan 6 faktörlü Sürdürülebilir Girişim Fırsatının Tanımlanması Modeli (SGİF-6) önerilmiştir. Teorik katkısı Türkiye'de sürdürülebilir girişimcilik fırsatlarının tanımlanmasına yönelik gerçekleştirilen ilk araştırma olmasında yatan bu tez çalışması, sorumlu ve geleceğe dönük bakış açısına sahip potansiyel sürdürülebilir girişimcilere bir rehber niteliği taşıması nedeniyle pratik katkıya da sahiptir.
Özet (Çeviri)
Identifying sustainable entrepreneurial opportunities is a critical aspect of sustainable entrepreneurship, which emphasizes the creation of social and environmental value alongside financial profitability. Entrepreneurs contributing to the mission of a sustainable future through sustainable business models bear significant economic, social, and ecological responsibilities, especially in light of the increasing prevalence of global disasters and pandemics. Despite the recognized importance of this responsibility, the existing literature offers a limited number of models aimed at explaining the factors and processes leading to the identification of sustainable entrepreneurial opportunities. Addressing these gaps and responding to calls for further research, this thesis explores the question:“How do sustainable entrepreneurs identify sustainable entrepreneurial opportunities?”The study aims to conceptualize the processes employed by sustainable entrepreneurs to identify opportunities for creating economic, social, and environmental value through the implementation of sustainable business models. To achieve this, an exploratory research design was adopted, employing qualitative data collection methods. Semi-structured interviews were conducted with 16 sustainable entrepreneurs operating in 9 different sectors in Turkey. The data were systematically coded and visualized using the Grounded Theory approach, facilitated by MAXQDA 24 Analytics Pro. The findings reveal that 17 key factors influence the process of identifying entrepreneurial opportunities for sustainable enterprises. Additionally, the research proposes the Sustainable Entrepreneurial Opportunity Identification Model (SEOI-6), which comprises six fundamental factors: experience, personality, sustainability orientation, problem identification, interaction, and analysis. This thesis makes a theoretical contribution as the first study conducted in Turkey to examine how sustainable entrepreneurial opportunities are identified. It also offers practical value by serving as a guide for aspiring sustainable entrepreneurs who possess a responsible and future-oriented perspective.