Aile planlaması yöntemi mitleri: Bir ölçek geliştirme çalışması
Myths of family planning methods: A scale development study
  1. Tez No: 929672
  2. Yazar: SEBİHA GÖZDE ŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
AİLE PLANLAMASI YÖNTEMLERİ MİTLERİ: BİR ÖLÇEK GELİŞTİRME ÇALIŞMASI ÖZET Bu araştırmanın amacı, Aile Planlaması Yöntemleri Mitleri Ölçeği'ni geliştirilmek, geçerlik ve güvenirliğini test etmektir. Metodolojik tipteki araştırma, 1 Ocak – 1 Haziran 2024 tarihleri arasında, gelişigüzel örnekleme ile 541 birey ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Aile Planlaması Yöntemleri Mitleri Ölçeği Taslak Formu”kullanıldı. Ölçek geliştirme sürecinde literatür tarama, madde havuzunun oluşturulması, kapsam geçerliği çalışması, ölçek taslağının uygulanması ve geçerlik-güvenirlik analizleri olmak üzere beş aşama izlendi. Beşli likert tipi hazırlanan ve 65 maddeden oluşan“Aile Planlaması Yöntemleri Mitleri Ölçeği Taslak Formu”kapsam geçerliliğini değerlendirmek amacıyla 16 uzman görüşüne sunuldu. Uzman görüşü sonrasında taslak ölçeğin Kapsam Geçerlik İndeksi 0,69 olarak belirlendi. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda bazı maddeler yapı dışına çıkartıldı. Aile Planlaması Mitleri Ölçeği, doğrulayıcı faktör analizi sonrasında 32 madde ve 6 alt boyuttan oluşan son halini aldı. Doğrulayıcı faktör analizinde ölçeğin uyum iyiliği değerleri χ²/sd:3,765; GFI: 0,854; AGFI: 0,852; CFI: 0,920; RMSEA: 0,072; SRMR: 0,067 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
MYTHS OF FAMILY PLANNING METHODS: A SCALE DEVELOPMENT STUDY ABSTRACT The purpose of this research is to develop the Myths of Family Planning Methods Scale and test its validity and reliability. The methodological type research was conducted between 1 January and 1 June 2024, with 541 individuals with random sampling.“Introductory Information Form”and“ Myths of Family Planning Methods Scale Draft Form”were used for data collection. In the scale development process, five stages were followed: literature review, creation of an item pool, content validity study, implementation of the draft scale and validity-reliability analysis. The“ Myths of Family Planning Methods Scale Draft Form”, which was prepared as a five-point Likert-type scale and consisted of 65 items, was presented to 16 experts to evaluate its content validity. After the expert opinion, the Content Validity Index of the draft scale was determined as 0.69. As a result of exploratory factor analysis, some items were excluded from the structure. The Myths of Family Planning Methods Scale was finalized with 41 items and 3 sub-dimensions after confirmatory factor analysis. In confirmatory factor analysis, the goodness of fit values of the scale were determined as χ²/sd: 3.765; GFI: 0.854; AGFI: 0.852; CFI: 0.920; RMSEA: 0.072; SRMR: 0.067.