15-18 yaş arası kadın voleybolcularda pliometrik antrenmanın denge ve sıçrama üzerine etkileri
Effects of plyometric training on balance and jumping in female volleyball players between the ages of 15-18
- Tez No: 929676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAHİT BAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, 15-18 yaş arası kadın voleybolcularda pliometrik antrenmanın denge ve sıçrama performansına etkilerini incelemektir. Araştırmaya, Hatemoğlu Spor Kulübü'nde voleybol oynayan, yaş ortalaması 16 olan, pliometrik antrenman geçmişi bulunmayan gönüllü 16 kadın voleybolcu katılmıştır (deney n=8, kontrol n=8). 8 haftalık pliometrik antrenmanlar öncesinde ve sonrasında platformlar yardımıyla durarak uzun atlama, Y denge testi ile dinamik denge ve Optojump dijital ölçüm cihazları yardımıyla dikey sıçrama ölçümleri yapılmıştır. İstatiksel analizde Paired Samples T-Test ve Bağımsız Örneklem T-Test uygulanmıştır. Antrenmanlar sonucunda dikey sıçrama, kor kuvveti ve sağ bacak dengesi değerlerinde artış görülürken (p 0,05 ), bu sonuç anlamlılık sınırına yakın olduğu için farkın anlamlılığı tartışmaya açıktır. Sonuçlara bakarak deney grubunda yapılan ön test ve son test karşılaştırmalarında, tüm fiziksel parametrelerde anlamlı iyileşmeler gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, pliometrik antrenmanların sporcuların fiziksel performans ölçütlerine önemli bir etkisi olduğunu söylemek mümkündür. Anahtar Kelimeler Pliometrik antrenman, denge, sıçrama, kadın voleybolcular, fiziksel performans, deneysel araştırma.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of plyometric training on balance and jump performance in female volleyball players aged 15-18 years. Sixteen voluntary female volleyball players (experimental n=8, control n=8) playing volleyball in Hatemoğlu Sport Club, with an average age of 16 years and no history of plyometric training participated in the study. Before and after 8 weeks of plyometric training, long jump with platforms, dynamic balance with Y balance test and vertical jump with Optojump digital measuring devices were measured. Paired Samples T-Test and Independent Sample T-Test were used for statistical analysis. As a result of the training, vertical jump, core strength and right leg balance values increased (p 0.05), the significance of the difference is open to discussion since this result is close to the significance limit. According to the results, significant improvements were observed in all physical parameters in the experimental group in the pre-test and post-test comparisons. According to the results of the study, it is possible to say that plyometric training has a significant effect on the physical performance measures of athletes. Keywords Plyometric training, balance, jumping, women volleyball players, physical performance, experimental research.