Kıkırdak rejenerasyonunu hızlandırmak için oluşturulan hidroksi apatit- grafen oksit- kitosan doku scaffold üzerine insan sünnet derisinden elde edilmiş mezenkimal kök hücrelerin uygulanması
The application of mesenchymal stem cells obtained from human circumcision skin onto a hydroxyapatite-graphene oxide-chitosan tissue scaffold created to accelerate cartilage regeneration
- Tez No: 929681
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN GÖKÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Kıkırdak dokusundaki rejenerasyon problemleri uzun vadeli etkili çözüm üretebilecek biyobozunur iskele ve kök hücrelerin kullanıldığı bir iskele önem kazanmaktadır. Böylece oluşturacağımız scaffold'da amacımız kıkırdak rejenerasyonunun oluşmasını sağlamak ve kıkırdak hasarı için uygun bir tedavi yöntemi oluşturmaktır. Gereç ve Yöntem: Hidroksiapatit-grafen oksit-ve kitosan bazlı bir iskele oluşturuldu. Daha sonrasında elde edilen scaffold üzerine İnsan sünnet derisi kökenli mezenkimal kök hücreler ekildi. Kök hücre scaffold etkileşimi için 2 saat inkübatörde bekletildi. Daha sonrasında scaffold içindeki kök hücreleri kondrositlere farklılaştırmak için 20 gün boyunca kıkırdak farklılaşma besiyeri uygulandı. Scaffoldlardaki kök hücrelerin kondrositlere farklılaştığını göstermek için histokimyasal analiz yapıldı. Bu analiz için Alcian Blue kullanıldı. Ve scaffold içindeki hücrelerin canlılığı için 1, 7, ve 14. Günlerde MTT analizi yapıldı. Bulgular: Scaffold üzerindeki kök hücrelerin kondrositlere farklılaştığını göstermek için kullandığımız Alcian Blue boyaması için 1 farklılaşma grubu 1 tane de kontrol grubu oluşturuldu. Kontrol grubu ve farklılaşma grubu arasındaki sonuçlara bakıldığında farklılaşma grubunda hücrelerin çekirdekleri kırmızı, matriksi ise maviye boyanmıştır. Fakat kontrol grubunda herhangi bir boyama olmamıştır. Bu bulgular bize scaffold içinde kök hücrelerin olduğunun göstergesidir. Sonuç: Bu çalışmada elde Hidroksiapatit-grafen oksit- kitosan iskelesi içinde insan sünnet derisi kökenli mezenkimal kök hücrelerin kondrositlere farklılaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Regeneration problems in cartilage tissue highlight the importance of scaffolds that are biodegradable and incorporate stem cells for long-term effective solutions. Therefore, our aim with the scaffold we will develop is to promote cartilage regeneration and establish an appropriate treatment method for cartilage damage. Materials and Methods: A hydroxyapatite-graphene oxide-chitosan-based scaffold was created. Subsequently, mesenchymal stem cells derived from human foreskin were seeded onto the scaffold. The scaffolfd was incubated for 2 hours to facilitate stem cell-scaffold interaction. To differentiate the stem cells within the scaffold into chondrocytes, a cartilage differentiation medium was applied for 20 days. Histochemical analysis was performed using Alcian Blue to demonstrate the differentiation of stem cells into chondrocytes within the scaffold. Additionally, MTT analysis was conducted on days 1, 7, and 14 to assess cell viability within the scaffold. Findings: To demonstrate the differentiation of stem cells on the scaffold into chondrocytes, Alcian Blue staining was performed, with one differentiation group and one control group established. Comparing the results between the control group and the differentiation group, the nuclei of cells in the differentiation group were stained red, while their matrix was stained blue. However, no staining was observed in the control group. These findings indicate the presence of stem cells within the scaffold. Conclusion: This study demonstrates that mesenchymal stem cells derived from human foreskin differentiate into chondrocytes within the hydroxyapatite-graphene oxide-chitosan scaffold.